Beğendiğiniz çantayı indirimde yakalamak...
Bu bir rüya olsa gerek dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak bunu başarabilen, üstelik sıklıkla başarabilen kadınlar var. Üstelik bu başarılarının sebepleri de öyle çok gizli bir sır değil. Zaten öyle ise de artık daha fazla sır olarak kalamayacak, çünkü biz size bunun yöntemlerini açıklayacağız.
Öyle evrenin sırrını açıklıyoruz gibi havalara girmeyelim tabii. Ancak bu konuda bazı ipuçları vermenin de yararlı olacağını düşünüyoruz. Malum çantalar da artık ayakkabılar kadar önemli bir yere sahip kadın modasında. Öyle ki, artık ayakkabı sınavından kolaylıkla geçen kadınların önemli bir kısmı çanta sınavında ter dökmeye başladı. Özellikle ayakkabı ve çantanın tamamen aynı renklerde olma zorunluluğu kalktığından beri çantalar stil olarak çok özgürleşti ve tüm kombin içerisinde star parça olmaya varana dek işi ilerletti. Hal böyle olunca çanta alışverişi de tıpkı ayakkabı alışverişi gibi önemli bir yere oturdu.
Tıpkı kadın ayakkabıları alışverişinde olduğu gibi çanta alışverişinde de altı çizilmesi gereken dönemler ve durumlar var artık. Yeni sezon bunlardan biri. Yeni çıkan modelleri herkesten önce alıp kullanmaya başlamak işin bir kısmı. Sezonda yapılacak alışveriş ayrı bir bölüm. Bu alışverişlerin üçüncü ve bu yazımıza konu olan kısmı ise sezon sonu indirimlerinde yapılacak çanta alışverişi.
Bu neden bu kadar önemli. Çünkü biz kadınlar yeni sezon da ve sezon boyunca sevdiğimiz markaların mağazalarındaki tüm çantaları almak istiyoruz zaten. Ancak yalnız bazılarını alıyoruz. Bunda da eksiklerimiz, ihtiyacımız olanlar, ilk görüşte aşık olduklarımız gibi kategoriler belirleyici oluyorlar. Satın aldıklarımızın haricinde bir de aklımızda kalanlar kategorisi oluşuyor kafamızda. Neyse deyip geçiştirsek de aklımızın kaldığı bu çanta modellerini hele bir de ofisteki bir arkadaşımız satın almışsa, o hasret ve ‘acaba’ duygusu bir süre daha bizimle kalıyor.
İşte seri sonu indirimleri tam da bu aklımızda kalan çantaları gönül rahatlığıyla alabilmemiz için var. İyi ki de var. Çanta alırken nerelere dikkat etmeli? Çanta bakımı nasıl yapılır? Çantalar nasıl kombilenir gibi soruların yanıtlarını diğer yazılarımızda yeri geldikçe anlatıyoruz. Bu yazımızı ise sezon sonu indiriminde karşımıza çıkan çantalara ayırmak istiyoruz.
Seri sonu çanta nasıl alınır?
Bununla ilgili farklı tüyolar var. Bazı kadınlar bu alanda zaten uzmanlar. Biz hem onlardan elde ettiğimiz deneyimlerde hem de markaların ürün politikalarını göz önünde bulundurarak bu tüyoları sizlerle paylaşmak istiyoruz. İsterseniz madde madde yazalım ki hem okuması hem de akılda tutması kolay olsun.
Sezonda beğendiğiniz ama önceliği başka çantalara verdiğiniz için satın almadığınız ve aklınızda kalan çantalar ilk maddemiz. Bu çantalara sonsuza kadar elveda demek zorunda değilsiniz. Seri sonunda, indirimde ve outlet mağazalarda bu çanta modelleri ile tekrar karşılaşabilir, hatta bu kez ona sahip olabilirsiniz bile. Bizim size tavsiyemiz bu işi şansa bırakmamanız. Sevdiğim çantayı indirimde nasıl bulabilirim sorusu önemli. Cevabı da çok zor değil. Mağaza da alışverişinizi yaparken arkanızda bıraktığınız ama belli ki aklınızdan çıkaramayacağınızı düşündüğünüz çantanın mutlaka bir seri numarası bir kod numarası vardır. Satış görevlisine sorarak bu kodu öğrenebilirsiniz. Böylece bu kod numarası ile sevdiğiniz markanın indirime girdiğini duyduğunuzda hemen mağaza koşup çantayı sorabilirsiniz. Hatta bu kod numarası ile sevdiğiniz markanın internet sitesinde sorgulama da yapabilirsiniz. Bu sizi “Hani şöyle mavi bir çanta vardı. Hayır o daha koyu maviydi, bir de biraz daha büyüktü.” zahmetinden kurtaracaktır.
Bazı markaların internet sitelerinde yer alan seri sonu, outlet ya da indirim bölümlerinde indirime giren ürünler sıcağı sıcağına işaretlenir. Beğendiğiniz markanın internet sitelerindeki bu bölümleri takip edebilirsiniz. Böylece yalnız aklınızdaki çantanın indirime girdiği anı yakalamakla kalmaz, indirime giren diğer çanta modellerini de sıkı bir şekilde takip etmiş olursunuz.
Yine bazı markalar indirime giren ürünlerini müşterilerine elektronik posta ile bildire sistemlere sahiptir. Eğer bu sitemlere girerseniz, düzenli olarak indirime giren ürünlerden haberdar olabilirsiniz ki bu ürünlere o çok sevdiğiniz çantalar da dahil.  
Seri sonu çantalarda iade ve değişim nasıl yapılır?
Eğer bilinen markalardan alışveriş yapıyorsanız, o markalar zaten seri sonu indirim dönemlerinde satışa sundukları çantaların değişim ve iade süreçlerinde de standart prosedürleri uygularlar. Bu yüzden aldığınız bir ürün seri sonu olsa bile iade ve değişim süreçlerinde sizden istenen fatura gibi belgeleri yanınızda bulundurmalı, çantanızın kullanılmamış ve yıpranmamış olmasına özen göstermelisiniz.
Seri sonu çanta nereden alınır?
Çanta aşkınız yükselişe geçtiğinde avantajlı bir şekilde çanta satın almak için seri sonu çantalara bir göz atmak isteyebilirsiniz. Tabi bu da seri sonu çanta nereden alınır sorusunu beraberinde getirir. Burada size tavsiye edeceğimiz tam olarak dört adres bulunuyor.
Bunlardan ilki sevdiğiniz markaların mağazaları. Bazen bazı markalar kendi mağazalarında seri sonu için ayrı bir bölüm oluşturuyorlar. Dolayısı ise bu mağazaları ziyaret ettiğinizde size avantajlı bir alışveriş yapma fırsatı doğuyor.
İkincisi ise bu markaların seri sonu ya da ‘outlet’ diye tabir edilen mağazaları. Bu mağazalar özellikle indirimli ve avantajlı çanta alışverişi yapmak için ideal. Aynı zamanda bu mağazalar size sezonda kaçırdığınız ürünleri bulma ve satın alma fırsatını da sunuyor.
Sizlere verebileceğimiz diğer bir adres de internet adresi. Biliyorsunuz çanta üretimi yapan markaların internet sitelerinden de seri sonu ürünlere ulaşmak mümkün. İnternet sitelerinde genellikle ‘outlet’ ya da ‘seri sonu’ bazen de ‘sezon sonu’ ya da ‘indirimli ürünler’ isimleriyle adlandırılan bölümler olur. Bu bölümlerden rahatlıkla seri sonu ürünlere avantajlı fiyatlarla ulaşabilirsiniz.
Dördüncü adres ise sevilen ve kaliteli markaları bir arada bulabileceğiniz ‘outlet center’ olarak tanımlanan mağazalar. Size keyifli ve avantajlı çanta alışverişleri diliyoruz.