Clothing

Kadın ayakkabıda ‘outlet’ fırsatlarını kaçırmayın.
Sezon boyunca ayakkabı alışverişlerinizi yaptınız. Beğendiklerinizin bir kısmını aldınız, bir kısmı belki aklınızda kaldı. Hatta belki sezonda gözünüzden kaçan ayakkabılar bile olabilir. İşte tüm bu aklınızda kalanlara avantajlı fiyatlarla sahip olmak ya da gözünüzden neler kaçtığını görerek aralarından beğendiklerinizi seçmek için ‘outlet’ ya da seri sonu ürünler tam size göre.
Mağaza gezmeye bayılırız. Bazen hiç aklımızda olmayan ürünleri bulmak, bazen de tam aradığımız ayakkabı ile karşılaşmak muhteşem bir histir. Bu hisle rekabet edecek başka bir his söylememiz gerekirse biz bunların aynısını bir de outlet ya da seri sonu mağazada yaşamak olduğunu söyleyebiliriz size.
Evet, sezon ürünlerini tam da sezonunda almanın keyfi bir başka. Ancak bir de sezon sonunda avantajlardan yararlanmanın ayrıcalığı var. Birinin diğerinden daha iyi olduğunu iddia etek zor. Öyle sanıyoruz ki en iyisi hepsini yerinde ve zamanında yaşamak.
Kadın ayakkabı alışverişi önemlidir. Seri sonundan ya da outletten alışveriş yapmak daha da önemlidir. En iyisi gelin sezon sonu ya da outlet mağazalardan ayakkabı almanın inceliklerine birlikte bakalım. Bu konuda kafamızı karıştıran soruların yanıtlarını birlikte bulalım.
Outlet kadın ayakkabıları nereden alınır?
Kadın ayakkabılarının seçim sürecinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Söz konusu bir de seri sonu ayakkabılar olunca bu satın alma sürecinin önemi iyice artıyor. Çünkü karşı karşıya kaldığımız riskler sezon sonlarında daha belirgin hale gelebiliyor. Bu riskleri bertaraf edebilmek için nereden alışveriş yaptığımız daha da büyük önem kazanıyor böyle durumlarda.
Eğer iyi bir seri sonu ya da outlet alışverişi yapmak istiyorsanız öncelikli adresiniz bilinen markaların seri sonu ya da outlet mağazaları olmalı. Böylece sezonda gördüğünüz özeni seri sonunda da görebilirsiniz.
Size tavsiye edeceğimiz ikinci adres de yine bu bilinen markaların online satış mağazalarındaki ya da internet sitelerindeki outlet bölümleri olacaktır. Böylece belki mağazalarında sezon sürecinde göremediğiniz, kaçırdığınız, numarası kalmayan ayakkabıları da bulma fırsatını elde edebilirsiniz.
Üçüncü adres olarak da sizlere pek çok markayı bir arada sunan outlet center ismi ile anılan seri sonu mağazalarını tavsiye edebiliriz. Yalnız burada yine dikkatli olmak gerekir. Bu tarz mağazaların bahsi geçen markaların orijinal ürünlerini sattıklarına ve buraların sizin değişim ve iade gibi süreçlerinizi en iyi şekilde yönetebilecek profesyonellikte olduklarına emin olmanızı tavsiye ederiz.
Outlet kadın ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Burada önemli olan, outlet ya da seri sonu olarak ayrılmış ayakkabıların da tıpkı sezon ürünleri gibi, aynı özenle size sunuluyor olmasıdır. Bir ayakkabının seri sonu olması ya da outlet fiyatı ile satışa sunulması size özensiz bir şekilde, ya da kural dışı ulaşabilir anlamına gelmiyor. Sezon ürünlerinde sahip olduğunuz tüm tüketici haklarına sezon sonu ürünlerde de sahip olduğunuzu unutmayın ve bu hakları talep etmekten çekinmeyin.
İkinci önemli bir konu ise ‘outlet psikolojisi’ olarak adlandırdığımız ruh haline bürünmemeye özen göstermek. Seri sonu mağazalar belki daha kalabalık olabilir. Bu sizi daha hızlı hareket etmeye itiyor olabilir. Nitekim araştırmalar tüketicilerin önemli bir kısmının seri sonu mağazalarda çok daha hızlı alışveriş ettiklerini gösteriyor. Siz onlardan olmayın. Ayakkabı alışverişi zaman ayırmanız gereken bir alışveriştir. Ona gereken zamanı ayırın. Dikkat etmeniz gereken diğer durumları şu şekilde maddeleyebiliriz:
Öncelikle beğendiğiniz ayakkabının her iki tekini de deneyin. Seni soru mağazalarda bazen bir çiftin her iki numarasının aynı olmadığı durumlarla bile karşılaşabiliyoruz. Buna iyi ayakkabı markalarının seri sonu mağazalarında pek rastlanmaz, ancak siz yine de buna dikkat etmeye çalışın.
Ayakkabınızın üzerinde herhangi bir hasar, çizik ya da bir kusur olup olmadığına iyice bakın. Çünkü eğer varsa, bu ayakkabılarınızı seri sonu fiyatına değil de defolu ürün fiyatına alma hakkını kazanmanızı sağlar. İyi ayakkabı markaları bu konuda siz daha fark etmeden ya da sormadan size bilgi vereceklerdir ve hatta seri sonu mağazalarında defolu ürüne yer vermeyeceklerdir ama siz çok da güvenmediğiniz bir mağazadaysanız, buna dikkat etmenizi önemle tavsiye ederiz.
Eğer sezonda kaçırdığınız ve kaçırdığınız için de üzüldüğünüz bir ürün varsa mağaza görevlisine tarif ederek sorun. Belki kaçırdığınız ürün seri sonu mağazada sizi bekliyordur. Böyle fırsatları değerlendirmeye çalışın.
Sizlere seri sonu ya da uluslararası tabirle outlet olarak sunulan bu ürünlerin fiyatlarının ürün kalitesi ile dengeli olup olmadığına bakın. Yani X bir rakam gerçek deriden üretilmiş iyi bir markanın ürünü için son derece avantajlı bir fiyatken, aynı rakam suni deri bir ayakkabı için o kadar da avantajlı olmayabilir. Değerlendirmelerinizi ürünün markasına ve kalitesine bakarak yapmanız çok önemlidir. Çünkü ancak böyle seri sonundan ya da outlet mağazasından akıllıca bir alışveriş yapmış olabilirsiniz.
Aldığınız seri sonu ayakkabının hangi serinin sonu olduğu da önemlidir ve outlet satış fiyatları konusunda belirleyicidir. Bazen 3 – 4 sezon öncesinin ürünü de seri sonuymuş gibi raflara konabilir. Böyle oyunlara düşmemek için en garanti yol, yine bilinen markaların seri sonu mağazalarından alışveriş yapmaktır.
Seri sonu ayakkabıları denerken iki kere düşünün. Çünkü eve geldiğinizde bir yarın beden büyüğünü ya da küçüğünü almanız gerektiğine karar verdiğiniz ayakkabının istediğiniz numarasını seri sonunda bulamama ihtimaliniz vardır. Elbette bunun yerine başka bir ayakkabı da seçebilirsiniz. Ancak bununla uğraşmak istemiyorsanız, seri sonundan aldığınız ayakkabıların ayağınıza tam olduğundan, ya da almak istediğiniz ayakkabıların kesinlikle onlar olduğundan emin olmaya çalışın. Bu sayede değiştirme süreçlerinde numara sıkıntısı yaşama gibi durumlarla karşılaşmamış olursunuz.