Clothing

Kadın deri ceket modelleri
Derinin şıklığı, zarafeti ve güçlülüğü yalnız ayakkabı bot ve çizme modellerinden değil, ceketlerde de çıkıyor karşımıza. Modacıların deriyi kadın üst giyim ürünlerinde kullanmaya başladığı günden beri deri ceketler özellikle genç ve güçlü kombinlerin vazgeçilmezi oldu. Deri ceket modelleri nelerdir diye sorsak, karşımıza çıkan çeşitlilik arasında yolumuzu kaybetmemiz mümkün, karar vermek çok zor. Ancak biz belli başlı deri ceket modellerine ve onların kombin seçeneklerine yazımızda yer vererek, bu karar verme sürecini kolaylaştırmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.
Deri ceketlerin özellikle son yıllarda geçirdikleri evrim, başlı başına moda adına bir tez konusu bile olabilir. Belki daha eski zamanlarda deri ceket giymenin bir kombin seçeneği olarak görülmesi mümkün olduysa da, bugün her kombine uygun bir deri ceket modeli bulmanın mümkün olduğu bir dünyada yaşadığımız gerçeği açık.
Kadın şıklığının keskinleştirilmesi, belirginleştirilmesi ve güçlendirilmesi için iyi bir seçenek sunan deri ceketlerin malzeme kalitesi ve işçiliği bu fonksiyonlarını yerine getirebilmesinde önlemli kriterler olarak ön plana çıkıyor. Eğer kaliteli malzemeden iyi dikilmiş bir deri ceketiniz varsa kombinlerinizin şıklığı garanti altında diyebiliriz. Modacıların her sezon yeniden ve yeniden hayat verdiği bu ürün grubunun bu kadar sevilmesi ve popüler olması da bu alanda ürün sunmak isteyen çok fazla üreticiyi harekete geçiriyor. Bu da size sağlıklı ve doğru seçimleri yapmak konusunda önemli bir sorumluluk yüklüyor haliyle.
Şimdi dilerseniz, belli başlı deri ceket modellerine birlikte bir göz atalım. Sonrasında deri ceket seçerken nelere dikkat edilmeli sorusuna da birlikte bakacağız zaten.
Kadın deri ceket modelleri nelerdir?
Sizi daha kadınsı, daha maskulen, daha salaş, daha klasik, daha ciddi, daha eğlenceli, daha çılgın ve daha oturaklı gösterebilecek pek çok model seçeneğiniz var. Hangi deri ceket modeli hangi stili yansıtıyor ve onları nasıl kombinleyebiliriz, başlıklar halinde bakalım.
Asimetrik  kesimli deri ceket modelleri
Bu deri ceketlerin ön kısımları adından da anlaşılacağı üzere düz değil de asimetrik kesilir. Bu asimetrik parçalar düğmeler yardımıyla da kapatılabilse de ağırlıklı olarak fermuarlarla kapatılırlar. Asimetrik kesim deri ceketlerin iki modeli vardır. Biri bedene tamamen oturan, tam olarak bel hizasında ya da biraz üzerinde kesildiği için kısa diyebileceğimiz modellerdir. Bu modeller daha ‘casual’ ya da günlük kombinlerle kullanılabilirler. Kısmen daha klasik kombinlerinizi snobe etmek için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.
İkinci asimetrik kesim deri ceket modelleri ise son yıllarda çok moda olan ‘boyfriend’ modellerdir. Sanki üzerine büyük gelmiş bir görünüme sahip olan bu ceketlerin özellikleri boylarının kalçalara kadar inmesi ve üzerinizde bol durmasıdır. Daha çok skinny denim pantolonlarla, kısa eteklerle ve benede oturn mini elbiselerle kullanabilirsiniz.
Asimetrik kesimli deri ceketlerin de kendi içinde stil farklılıkları mecvcuttur. Bu ceketler son derece sade tasarlanabildikleri gibi zımbalar ve onun gibi başka metal aksesuarlarla süslenerek, daha asi bir görünüm de sunabilmektedirler.
Bomber deri ceket modelleri
Bel hizasında hatta belki daha kısa kesilen bu modellerin en belirgin özelliği gövdeye tam oturmayan, hafif bol bir görünüm sunan modeller olmasıdır. Bomber ceketler yakasızdır ve ön kısımları düz kesimli olup, fermuarla kapatılırlar. Yine özellikle günlük kombinlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bomber deri ceketlerin özellikle skinny pantolonlar ve yüksek topuklu botlarla harika bir görünüm sağladıklarını belirtmek isteriz.
Klasik deri ceket modelleri
Günlük yaşamda kullandığımız ‘blazer’ model ceketlere kesim olarak benzeyen ve rahatlıkla kombinlerinizde onların yerine kullanabileceğiniz modellerdir. Klasik deri ceketlerin en önemli özellikleri bel kısmının oturmasıdır. Bu ceketler genellikle kalçaya ve hatta onun altına kadar uzanabilir. Fermuarla kapatılanları olduğu gibi düğmelerin de ağırlıklı olarak kullanıldıkları modellerdir. Bazılarında deri kemerlere ve kuşaklara da rastlayabilirsiniz. Klasik kombinlerinizi havasını bozmadan snobe etmek istediğinizde ya da maskulen bir görünüm elde etmek istediğinizde klasik deri ceket modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Kürklü deri ceket modelleri
Yakalarında ve bazen de kol kısımlarında yani manşetlerinde kürk kullanılan deri ceket modelleridir. Kürkün buradaki fonksiyonu daha çok bir aksesuar görevi görmesidir. Bu stilde tasarlanan deri ceketlerin en belirgin özellikleri üzerlerindeki kürk detayları sayesinde daha snob, daha güçlü bir görünüm sunmalarıdır. Kürk detaylı deri ceketlerin kombinlenme kurallarını kürkleri kadar kesimleri de belirler. Çünkü kürk detayı klasik deri ceketlere de, spor deri ceketlere de uygulanmaktadır. Dolayısı ile kombin yaparken kürklü deri ceket modelinizin kesiminin hangi tarza daha uygun olduğunu da kontrol etmeniz gerekir.
Skinny deri ceket modelleri
Genellikle bel hizasında ya da bazen biraz daha yukarıda kesilirler. Yaka kısımları belirgin olmaz. Yuvarlak yaka ya da bebe yaka olarak tanımladığımız yaka tipleri kullanılır. Yaka kısımlarında bu kısımları kapatabilmek için ayrı bir şerit uygulananları da vardır. Bu modeller vücudunuza tam oturur. Genellikle bahar aylarında iyi bir tamamlayıcı olarak ön plana çıkarlar. Özellikle tiril tiril kumaşlarla hazırlanan elbiseler veya eteklerle müthiş bir tezat oluşturarak ortaya çok şık bir kombin seçeneği çıkarırlar. Bununla birlikte tişörtler ve denim pantolonlarla da kullanılması uygundur. Bu ceket modellerinde kalın kazaklar kullanılması zordur. Çünkü genellikle bedene tam oturan, hatta yapışan tasarımlara sahiptirler.