Bayram tatili nedeniyle siparişleriniz 11 Temmuz'da kargoya verilecektir. Anlayışınız için teşekkürler.

Portföy Çanta Modelleri

FİYAT: ARTAN | AZALAN
YENİ GELENLER
Yeni
% 72

Fiyat: 699,00

İndirimli Fiyat 199,00 TL

Portföy mü Clutch mı?
Portföy çanta kelimesi Fransızca’dan dilimize yerleşmiş bir kelime. Anlamı küçük çanta olarak da ifade edilen cüzdan. Bu çanta modeli için cüzdanın biraz daha büyük hali de denilebilir. Moda dünyasına giriş zamanları 18. yüzyıl, sonrasında ise popüler hale geliyor. 50’li yıllarda dünyaca ünlü bir modacı koleksiyonuna zincirli portföy çantaları ekliyor ve moda dünyasına damgasını vuruyor ve yeni soluklu, pratik kullanışlı gibi özelliklere sahip portföyler moda klasiklerinden biri haline geliyor.
Değişen trendlere rahatlıkla uyumlu hale geldiğinden formu çok farklılaşmadan fermuarlar, zımbalar, taşlar, tokalar, deri ve desenler gibi çeşitli eklemelerle portföyler zamana, farklı stillere rahatlıkla ayak uydurur durumda.
Son zamanlarda çok kullanılmaya başlayan clutch ile de bariz bir farkı olduğu da söylenilemez yani clutch çanta denildiğinde de akla portföy gelebiliyor. Portföy mü clutch mı sorusunun cevabı bu bağlamda aynı anlama geldiklerinden farketmiyor.
Markaların çanta kolleksiyonları arasında portföy çantasının en bariz ayırt edici özellikleri; genellikle formlarının dikdörtgen olması, boyutlarının küçüklüğü ve elde de taşınabiliyor olmaları olarak sayılabilir.
Hem abiye hem de spor kullanımlar için tasarlanmış koleksiyonlarda bu çantaları uzun dikdörtgen ya da kareye yakın dikdörtgen şekilleriyle tanıyoruz, bunlar kutu ya da zarf çanta olarak da adlandırılabiliyor.  Çok özel tasarım şekillerde de son zamanlarda tasarlanıyor, mesela kocaman muz formunda portföy çantaları da zevke göre konsept ürünler satan mağazalarda bulmak mümkün oluyor...  
Bu çantalar nereye sığdırılacağı şaşırılan enine, boyuna çantalar gibi kocaman değildir. Küçüklükleri sebebiyle minyon kadınların proporsiyonlarına en yakışan alternatiflerdenlerdir. Kolay taşınabildiği ve elegant görüntüsü her kadının günlük  ya da gece kullanımı için kurtarıcı bir seçimdir.
Portföy ve clutch çanta genelde sapsızdır ve elde tutulur. Elde tutulabilmek için kısacık saplı olanları olduğu gibi, zarif kadın omuzları için tasarlanmış ince uzun saplı modelleri de koleksiyonların albenili parçalarındandır.
Portföy çanta abiye mi spor mu?
Eskiden bu havalı çantalar sadece abiyelerin vazgeçilmeziyken günümüzde markalar koleksiyonlarında ürün çeşitliliklerini arttırarak portföy çantaların sokaklarda boy göstermesini sağladı. Öylesine pratik, kullanışlı ve kombin etmesi kolay modeller yapıldı ki sokaklarda diğer çantaların da pabucunu dama atmaya aday haline geldi.
Abiyelerle büyük çantalar takmak bilindiği üzerine çok uyumlu olmaz.Cüzdan formundaki bu küçük çantalar, çok eşya almasa da ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri alabilecek büyüklüktedir.
Pullu, payetli ya da bu tip detaylarla süslenmiş olan abiye elbiseler ile daha sade portföy çantası kullanılması uygun olabilir. Eğer sade hakiki deri çeşitleri kullanılmayacaksa detayları abiye elbiseler ile uyumlu olan, elbiseyi kadırabilecek materyallerde tasarlamış modeller tercih edilebilir.
Özellikle kutu formunda olan portföy çantaları abiye için gayet uygun olduğu söylenebilen gece çantalarıdır, gündüz kullanımı için çok küçük olduklarından genellikle tercih edilmemektedir.
Yine şekli dikdörtgen olan, yumuşak deriden katlanabilir modeller, stilini bulmuş kadınların sıkça kullandığı seçenekler arasındadır. Zarf çanta olarak da bilinen büyük dikdörtgen modelleri cool, spor şık kombinlerle kullanılırken; küçük, kutu taşlı tokalı, yılan derisi gibi detayları üzerinde şıklıkla taşıyanları abiye elbiselerle birlikte gece davetlerine çok yakışacaktır. 
Son yıllarda dünya yıldızları bu trendy çantaları ellerinden bırakmıyor denilebilir, hatta kırmızı halıda bile yürürken abiye kıyafetleriyle kullandıklarına rastlamak mümkün. Kıyafetleri ile aynı renkte deri clutchları ellerine alarak kullandıkları gibi renk tercihleri neon ya da elbiseleri ile tamamen zıt renkte olabiliyor. Akla ilk gelen örneklerden Leona Lewis’in uzun beyaz abiye elbisesi ile süet kırmızı portföy çantası. Aynı kırmızı tonunda kırmızı ruju ile kırmıza halıda çok çarpıcı görünüyordu. Siyah, uzun, dantel bir elbise ile ele alınan şık bir clutch, başka hiçbir aksesuara gerek kalmadan elegant görüntüyü yakalamak için yeterli gelenlerden zaten kırmızı halıda yine bunun örneklerine çokça raslamak mümkün.
Siyah hakiki deri portföyler her zaman anı kurtarıcı, kaliteli ve klas bir seçim.
Portföy çanta günlük hayatta, sokaklarda...
Markaların koleksiyonlarında portföy çantaları çeşitlendirmesi, sokak modasına yaradı. Elde ya da omuzda çeşitli form ve renklerde pek çok tarzın tamamlayıcısı oldukları gibi kendini ifadenin doğrudan yollarının da kapısını açtı.
Omuzda ya da elde tutulan portföylerin üzerinde artık kadınlar mottolarını, kendilerini ifade etmek istedikleri sözlükleri, cümleleri büyük fontlarla mesaj vermek için taşıyabiliyor. Bu haliyle özgürlüğün, ifadenin ve kişiye has renklerin yansıması için bir iletişim aracı gibi de kullanılıyor.
Pop–art, klasik, bohem, spor şık, maskülen, pop birbirinden çok farklı tüm tarzlar için hakiki deri siyah bir clutch çanta sade haliyle ya da çeşitli eklemelerle tüm kullanımlar için uygun hale geliyor. Hissettiği moda göre günlük  kombinlerini seçen kadınlar çantalarını sabah akşam değiştirmek zorunda kalmıyor. Aynı çanta birçok kombini kurtarabiliyor. Bu özellikleri ile de yavaş yavaş kadınların dolaplarının olmazsa olmaz parçalarının gözdeleri haline geliyorlar.
Askı ile omuza takılabilen deri portföy çantanın askıları çıkarılıp kullanılabilir. Küçük bir tüyo; çantanın askısı çıkmıyorsa, çantanın içine sokularak elde tutulur formda rahatlıkla kullanılabilir. Gündüz koşuşturmasında pratik olarak askısı ile kullanılırken, akşam gidilecek bir ortam için askılar içine alınarak şık bir görünüme kavuşulabilir. Bu fonksiyonel kullanım şekli portföyü diğer çantalardan ayırt edici hale getiriyor, kullanımını teşvik ediyor.
Sokak modasında iklim şartları seçimleri doğrudan etkiler bu sebepten günlük kıyafet tercihleri havaya göre şekillerinir. Havanın çok yağışlı veya karlı olduğu zamanlarda süet, dokuma kumaş gibi materyallerden yapılmış elde tutulan modeller yerine hakiki deri, kola takılan çantaları kullanmak bilindiği gibi en doğru seçim olacaktır.
Clutchların ayırt edici özelliklerinden olan küçük formları içlerine çok fazla eşya koyulamamasına sebep olmaktadır. Mümkün olabilecek minimum eşya taşınabileceğinden büyük cüzdanlar yerine gözlü cepleri olan kartlıklar ile kullanamı rahat olacaktır. Çok eşya konularak formu bozulan üstelik elde taşınan bir çanta göze hiç hoş görünmeyecektir.
Sonuç itibariyle portföyler; spor, abiye ve daha pek çoğu... Sınırlar kalktı ve özgürlük doğru kombinleri yapabilenler için şıklığın kapısını açtı.