Clothing

Çantalar, kadınların vazgeçilmez tutkularından biridir. Renk renk, desen desen, günden güne çeşitlenmekte ve farklı dizaynları ile daha da cazibeli hale gelmektedirler. Farklı formlarda, desenlerde, materyallerle ve Püsküller, ponponlar, zincir gibi çeşitli aksesuarlar ile her tarz kadına hitab edebilen  çantaları her yerde bulmak kolaydır. Ancak önemli olan sadece modeli değil kalitesidir de. İkisi bir arada olan model sizin stilinize de uygun ile doğru çantadır. 
Büyük, küçük, sırta takılan, tek omuz takılan, yine tek omuz çapraz takılan, elde tutulan modeller çantaların genel katogorilerilerinin çeşitlerindendir.
Öyle çantalar vardır ki tek başına çok sade bir kombini bile şaha kaldırabilir çekiciliktedir. Bu tipte olanlara çanta demek yerine doğrudan yıldız parça denilebilir.
Çanta tarzı yansıtan şıklığın tamamlayıcılarındandır. Kadınların çanta seçimlerini vücutlarının yapısına, kıyafetlerine ve girilecek ortamın ambiansına ve dress coduna göre ayarlayabilmeleri önemlidir.
Çanta takarken nelere dikkat edilmelidir?
Çanta kullanımının değişkenlik gösterdiği ve dikkat edildiğinde doğru sonuçlar çıkabilecek birkaç başlık üzerinden geçilirse;
Desenli ve geometrik desenler ile...
Desenli kıyafeterlerde baskısız, deseni olmayan sade deri çantalar tercih edilmelidir. Çünkü yine desenli bir çanta takılırsa büyük bir karmaşa yaratması olasıdır. Desenlerin, renklerin birbirine karışmasıyla ortaya hiç de göze hoş gelen bir görüntü çıkmayacaktır.
Çiçekli, büyük geometrik desenli kıyafetler giyildiğinde düz renkler kullanılması uygun olan seçimdir denilebilir. Yine kombinin içindeki renklerden biri olabileceği gibi çok uyumlu ekstra bir renk ile de rahatlıkla tamamlanılabilinir.
Aksesuarlar ile...
Kolye, yüzük, bilezik ya da küpe takıldığında materyallerin renk uyumuna dikkat etmek önemlidir. Aksesuarların altın rengi olduğu bir çanta ile büyük gümüş bir kolye takılmamalıdır. İkiside gümüş ya da altın renginde olmalıdır. Üste giyilen ve takılan aksesuarların metal renklerin birbirini tutmasına her zaman özen gösterilmedilir.
Sade, aksesuarsız deri bir çanta tercih edilmiş ise zaten istenilen aksesuar takılabilir. Büyük desenleri, baskıları olan bir çanta takılmış ise yine çok büyük ilgisiz takılar takılmamalıdır. Bütünlük ve dengeye dikkat edilmesi göze hoş kombinlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
Günlük hangi çantanın takılacağına karar verirken takıldığı gün için giyilen kemer ve ayakkabının renkleri öncelikli esas alınmalıdır. Kahverengi kemer giyildiği bir gün siyah bir çanta taşımak hoş durmayacaktır. Tarzda, materyalde ve renkte bütünlük önemlidir ve belli ufak detaylara dikkat etmek doğru parçaların biraraya gelmesini sağlayacaktır.
Düz renk kıyafetler ile...
Günlük düz renk, sade bir elbise ile uyumlu olsun istenilen desende ve formda çanta takılabilir. Büyük aksesuarlı, zincirli çantalar da zevke göre tercih edilebilir. Takan bayanın boyu ile uyumluluk gösterdiği sürece istenilen büyüklükte bir çanta da takılabilir.
Sade, uzun ömürlü, kaliteli tek renk bir deri çanta kombinlenebilir. Çantayı elbise ile aynı renkte kullanıp, tabiri caiz ise çantanın silindiği kombinler de asil kombinlerde zarip sonuçları beraberinde getirmektedir.
Elbiseye tamamen tezat, neon ya da parlak renklerle de çantalar pek de güzel kullanılabilir ve bu yaklaşım ile kombine gayet trendy bir görüntü verilmesini sağlayabilir.
Spor ve casual kıyafetler ile...
Büyük boylarda çantalar tercih edilebilir. Bu tarz bir deri çanta takılıyorsa çanta omuza asılarak değil elde ya da kolda taşınırsa daha çok kendini gösterecektir.
Giyilen ayakkabının da bu tip kombinlerde önemli büyüktür. Spor ayakkabının giyildiği bir kombinde aşırı taşlı, tokalı modeller yerine daha spor bütünü tamamlayan büyük çantalar takılması uygun olabilir.
Tekstil materyalleri ile dizayn edilmiş olan modeller spor ve tamamen günlük kullanımlar için idealdir.
Gerçek deriden olan sağlam ve dayanıklı sırt çantaları ofis ortamı için rahatlıkla tercih edilebilir. Özellikle  Notebook, notepad gibi çantanın yükünü biraz daha ağırlaştıracak eşyalar taşınıyorsa deri sırt çantası da ideal bir seçenektir.
Minyon kadınlar için...
Boyu kısa olan kadınlar çok büyük çantaları tercih etmemelidir.  Büyük çanta kısa boylu bir kadını olduğundan daha kısa gösterecektir. Daha küçük, vücuda uyumlu boylarda deri, şık çantalar hem kendini hem sizi fark ettirecektir. Omuz çantalarını da seçerken çok uzun boylarda olanlar yerine kısa askılı modelleri tercih etmeleri yerinde olur.
Hava koşulları...
Kış aylarında palto, pardüsü, mont üste giyildiğinden içe giyilen kıyafetten çok çantanın dış giyime uyumu önem kazanmaktadır. Palto ve montların renkleri ve aynı zamanda materyalleri ile çanta uyum içinde olmalıdır. Hava koşulları karlı, yağmurlu olabilir, bu gibi ıslak havalarda  mesela su geçirmeyen deri kullanılmalıdır. Hakiki derinin aynı zamanda güneşte de rengi solmayacaktır.
Hasır bir çantanın kışın, keçe aksesuarları olan bir çantanın da yazın takılması hava koşulları için oek de doğru seçimler değildir.
Havanın karlı olduğu bir günde elde taşınan bir çanta ile dışarı çıkmak yerine çapraz, omuz askılı ya da sırt çantaları daha kolay hareket etmeyi sağlayabilir.
Kalitesi...
Uzun ömürlü, çatlama yapmayan, kaliteli bir çanta için en uygun materyal tartışmasız hakiki deridir. Suni deriden farkı kokusu ve dokusu ile rahatlık ile anlaşılabilir.
Çantanın işlevselliği
Çanta alırken kişinin yaşam alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını göz önüne alması tavsiye edilmektedir. Notebook taşımak isteyen birinin koruyucu göze, makyaj malzemesi vb. eşyalar taşınmak istiyorsa da ona uygun gözlerin çok olduğu modeller seçilmelidir. Büyüklüğü ya da küçüklüğü kişinin kullanım alışkanlıkları ile pararleldir. Büyük çanta kullanmaya alışkın olan bir kadına minicik bir çantayı verilirse neyi neye koyacağını şaşıracaktır.
Kadınlar genelde çantalarında çok eşya taşımayı severler. Cüzdan, kartlık, şemsiye, makyaj malzemesi, ıslak kuru peçete, krem, parfüm vb. daha çok şey çantaya sığar ancak taşıma konusunda sıkıntı yaşamayı ağrı yaşamamak ve tabii ki çantaların formunu bozmamak için çok eşya taşımamakta fayda vardır. 
Tüm bunlar düşünüldüğünde ihtiyacı tam olarak karşılaması için kullanım amacına ve kullanım alışkanlıklarına göre en doğru model, kaliteli hakiki deri günlük bir çanta seçmek artık sizin için çok da zor olmayacaktır.