Clothing

Ayakkabı aşkının sembolü yüksek topuklu ayakkabılar...
“Kadın giyimde bu sene ne moda?” sorusuna her yıl değişen yanıtlar alıyoruz ancak yüksek topuklu ayakkabıların her sene moda olduğu ve her sene moda olmaya devam edeceği de bir gerçek. O bizim değişmeyen tutkumuz. Elbette “Topuklu ayakkabıda ne moda?” diye sorabiliriz çünkü ayakkabı tasarımcıları bize her sezonda yeni yüksek topuklu ayakkabılar sunmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Her sezonda yeni şeyler eklenerek git gide daha da büyüyen yüksek topuklu ayakkabılar ailesi bu sayede zengin seçeneklerle dolu.
Bu seçeneklerin her biri farklı bir hava katıyor kullanıldıkları kombinlere ve topuklu ayakkabılarla yapılacak kombinasyonların ne tarz bir stil yansıtacağına altlarına giyilen yüksek topuklu ayakkabının türü karar veriyor diyebiliriz. Yani aynı kombini stiletto ile başka bir havaya, platform topuklu ayakkabıyla başka bir havaya, olgu topuklu ayakkabılarla bambaşka bir havaya sokmak mümkün. Yüksek topuklu ayakkabı modelleri nelerdir diye düşündüğümüzde gözümüzün önüne gelen sayısız alternatifin arasında seçim yapmak kolay değil elbette. Biz de bu seçimi bir nebze olsun kolaylaştırmak için hangi yüksek topuklu ayakkabı nasıl kombinlenir sorusunun cevabına geçmeden önce size belli başlı yüksek topuklu ayakkabı modellerini tanıtmak istiyoruz. Buyurun, başlayalım.
Topuklu ayakkabı modelleri nelerdir?
Dediğimiz gibi bu alanda seçeneğimiz çok ve her geçen gün yenileri ile tanışmaya devam ediyoruz. Biz yazımızda sizlere belli başlı modelleri tanıtmaya gayret edeceğiz. Her birinin bir havası ve her birinin varlığının bir anlamı var. Nasılmış, başlıklar halinde inceleyelim.
Kedi topuklu modeller:
Geçmiş yıllarda efsanevi yıldız Audrey Hepburn tarafından meşhur edilen, bizi siyah beyaz ve unutulmaz filmlerden bugüne hep aynı şıklıkla taşıyan topuklu ayakkabı modelleridir. Topuklu ayakkabı modelleri arasında topuk boyları çok da yüksek olmayan, ancak zarif topuk tasarımlarıyla size harika bir görünüm kazandıran ayakkabılardır. 
Klasik topuklu modeller:
İskarpin olarak da adlandırdığımız hem ökçeli hem de yüksek topuklu modellerdir. Denim pantolonlarınızı bile bir anda klasik bir şıklığa kavuşturma özellikleri vardır. Klasik deri modelleri her dönem en çok tercih edilen modelleridir. En rahat kullanım ve en şık görünüm için hakiki deri modelleri tercih etmeniz önerimizdir..
Apartman topuklu modeller:
60’lı ve 70’lı yılların yıldız ayakkabılarıydı onlar. Bugün de büyük ilgi görüyorlar. Kalın topukları sayesinde rahatlık, yüksek topuk boyları sayesinde de endam sunan apartman topuk modeller özellikle kombinlerinize genç ve dinamik hava katmak istediğinizde tavsiyemiz.
Stiletto modeller:
Kadın olmanın önemli sembollerinden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Biri bize ayakkabı aşkının resmini yapabilir misin diye sorsa ona hemen bir stiletto fotoğrafı gösterirdik. Her dönemde, kendimizi kadınsı hissetmek istediğimiz her günde ve her yerde stiletto giyme hakkına sahibiz. Eğer stiletto giymenin acı verici olduğunu düşünüyorsanız, gerçek deriden yapılmış ve iyi ölçülendirilmiş bir tane giymek belki fikrinizi değiştirir.
Dolgu topuk modeller:
Kadınların en kurtarıcı topuklu ayakkabı modeli dolgu topuklar olabilir. Hem yerden bu kadar yükselip, hem de kendimizi koşabilecek kadar rahat hissettiğimiz için dolgu topuklarla başka bir türden duygusal bağımız vardır. Özellikle o dolgu topuklu ayakkabı ayakkabı tasarımında uzmanbir marka tarafından tasarlanmışsa, tabanının esneklik derecesi iyi ayarlanmışsa o zaman ayağınızdaki varlığını bile unutmanız mümkün.
Platform topuk modeller:
Taban kısmına konan platformlar sayesinde ayağınızın eğimini daha düşük tuttuğu için, daha yüksek topuklarda bile daha rahat etmenizi sağlayan topuklu ayakkabı modelidir. Malum eğim arttıkça denge problemimiz de arttığından belli bir ölçünün üzerindeki topuklarda sorun yaşayabiliyoruz. Ancak platformlar bu eğimi düşürdükleri için daha yüksek topuklarda bile konfor sunabilme becerisine sahip.
Pump topuk modelleri:
Bu modeller temel olarak stilettolara çok benzerler. Bağsız ve şeritsiz olarak tasarlanan bu ayakkabıların stilettodan farkı biraz daha kalın topuklara sahip olmalarıdır. Eğer stilettoları çok seviyor ancak biraz daha kalın topuklar istiyorsanız, bu modellere de bir göz atabilirsiniz.
Kama topuklu modeller:
Dolgu topuklu ayakkabıları beğeniyor ancak onların biraz daha klasik görünmelerini istiyorsanız kama topuklu modeller tam size göre. Çünkü kama topuklarda eğim, dolgu topuklara göre daha fazla olduğu için ayaklarınıza adeta bale yapıyormuş gibi zarif bir görünüm kazandırıyorlar.
Topuklu ayakkabılar nasıl kombine edilir?
Gelin, az önce temel çeşitlerini öğrendiğimiz ayakkabıların bir de kombinlenme biçimlerine bakalım. Okuması ve akılda tutması kolay olsun diye de madde madde yazalım.
Kedi topuklu modeller: Bu tarz ayakkabıları skinny denim pantolonlarla, diz altı eteklerle ve boyunuzu çok da kaldırmayı gerektirmeyen giysilerle kombine edebilirsiniz.
Klasik topuklu modeller: Dar paça kumaş pantolonlar, diz hizasındaki elbiseler ya da eteklerle iyi sonuç alabilirsiniz
Apartman topuklu modeller: Çan etekler ve elbiselerle, İspanyol paça pantolonlarla, bol pantolonlarla kombinleyebilirsiniz. Ayrıca boyunuzu kaldırmak istediğiniz tüm günlük kombinlerinizde kullanabilirsiniz.
Stiletto modeller: Klasik görünüm kazandırmak istediğiniz tüm kombinlerinizde kullanabilirsiniz ki bunlara yırtık denim pantolonlarınız da dahil.
Dolgu topuk modeller: Çok şık bir davete gitmiyorsanız, başka bir deyişle üzerinizde çok klasik ya da çok abiye bir kıyafet yoksa dolgu topuk ayakkabılarınızı rahatlıkla giyebilirsiniz.
Platform topuklu modeller: Midi ve maksi etek boylarıyla, pantolonlarla, şık elbiselerle kullanabilirsiniz. Özellikle abiye giysilerinizde boyunuzu iyice uzatmak için başvurabilirsiniz.
Pump topuk modelleri: Genel olarak stiletto yerine kullanabileceğiniz bir modeldir ancak çok şık abiye elbiselerinizde biraz günlük kalabilir.
Kama topuklu modeller: Dolgu topuklu ayakkabılardaki kombin önerilerimiz kama topuk modellerde de aynen geçerli.  
 Topuklu ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli?
Öncelikle daha deneme aşamasında bizi çok rahatsız eden modellere dikkat etmeliyiz.
Ayakkabıların mutlaka ikisini de denemeliyiz.
Malzeme kalitesinin ayaklarımızın sağlığını ve konforunu doğrudan etkilediğini unutmamalı, bildiğimiz markaların ürünlerini tercih etmeliyiz.