Clothing

Spor ayakkabı; koşulsuz rahatlık... 
Spor ayakkabının ilk kullanımı onsekizinci yüzyıl sonlarına denk gelmektedir. İlk kullanım şekilleri günümüzde vazgeçemediğimiz spor ayakkabılarından çok daha basittir. Tabanı lastik, üstü deri ya da çeşitli tekstil malzemelerinden yapılan spor ayakkabılarına zaman içinde farklı sporlarda kullanım rahatlığı sağlayabilmek, farklı koşullara uyumu kolaylaştırsın diye çeşitli fonksiyonlar kazandırılmıştır.
Spor ayakkabı; şimdilerde artık bizim dilimize de yerleşen herkesin günlük kullanımı için ideal sneakers olarak da anılır. Tarihte ilk tenis ayakkabısı olarak boy göstermiştir.
Neden sneakers diye adlandırıldığı ise aslında adında gizlidir. O zamanlar ayaklardan çıkan her adımın sesi kulak kabartınca rahat rahat sayılabilir yükseklikteymiş ancak altı lastik ayakkabılar bir anda sessizliğin kapısını açmış. İngilizce „sneak“ kelimesi „gizlice“ anlamına geliyor ve evet bu tabanı lastik ayakkabıların rahatlığının yanında en belirgin özelliği ses çıkarmaması.
Kösele ayakkabı ile koşu yapıldığı düşünüldüğünde ortaya çıkacak sonuç acı veren ayaklar ve birkaç kişinin yürüdüğü platformda heralde tempolu adım seslerinin yankıları olacaktır.
Spor için hiç ideal değil değil mi?
İşte spor ayakkabının hiç icat edilmediği gerçeği düşünüldüğünde insan kendi kendine „iyi ki varlar“ demekten kendini alamıyor.
Günümüzde koşu, fitness, basketbol, futbol gibi sporların her birinin ayrı ayakkabısı bulunabiliyor ki bu ayakkabıların hepsinin özellikleri de o spora özel üretilmektedir.
Hakiki deri, kaliteli bir malzemeden üretilmemiş spor ayakkabı, kişiyi kullanım mantığına çok ters köşelere atacaktır. Öncelikle tercih sebebi rahatlığı olan bir ayakkabının hakiki deriden yapılmış olması sağlıklı bir seçim olacaktır. Mesela koşu ayakkabısı olarak alınmış deri bir ayakkabıyı düşünelim. Ayakların spor esnasında sürekli terlediği gerçeği de esas alınırsa, hakiki deri gibi bir materyel ayağı hava aldıracağından, kadınların zarif ayaklarının estetiğini bozmamak için en doğru seçim olacaktır.
Spor ayakkabı hangi mevsim giyilir?
Bu soru hala sık sık sorulmaya devam edilen, ancak spor ayakkabının her mevsim giyilemeyeceği söylemi kadar demodedir. Hakiki derinin mevsimi olmadığı gibi bu materyal kullanılarak yapılmış bir spor ayakkabının da haliyle mevsimi yoktur. Önceleri kuru bahar aylarında, günlük hayatta belki kullanılır bir alternatif iken bu tabu çoktan yıkıldımıştır. Yazın sıcağında kışın soğuğunda, yağmurda çamurda hakiki deriden yapılmış bir spor ayakkabı ile kombinleri bütünlemek mümkün. Yazımızın devamında da bahsedeceğimiz gibi bu mevsimsiz harekete, açık renkler de dahildir...
Kışın kalın monlar, kabanlar, salaş kazakların altına; yazın uçuşan elbiseler, mini şortlarla hakiki deri renk renk sneakers (spor ayakkabılar) giymek rahatlık ve stilin vazgeçilemeyen parçalarındandır.
Yerine göre spor ayakkabı kombinleri
Bazıları için sadece spor yapılırken giyilebilir, tabusu ile de damgalanmışken artık tüm bu telaş yerini rahatlığa bırakmış durumdadır.
Bu rahat hayata geçiş de öyle birdenbire olmamıştır. Öncelikle pazar günlerinin ünlü spor şık kombinleri spor ayakkabılarla hafifleşmiş, rahatlamıştır. Bu geçiş öylesine sevilmiştir ki artık pazarları topuklu ayakkabı giyilmesi garip bile karşılanmaya başlanmıştır. Her durum için geçerli ki rahatlık çok kolay alışalabilir bir durumdur hele de trend ise ve stile göre çeşitlendirilmişse. Spor ayakkabı yersizler, zamansızlar kategorisinde kadınların kurtarıcısı olmuştur.
Ofiste spor ayakkabı
Özellikle büyük şehirlerde günlük hayatta bir yerden bir yere gidebilme koşturması, trafikte geçirilen uzun saatler, akşama doğru şişen ayaklar iş hayatında da spor ayakkabıların kullanım sıklığını arttırmıştır. Yanlış anlaşılmasın, demiyoruz ki fitness ayakakbısı kalem eteğin altına giyilir. Hakiki deri şık sneakerslar artık plazaların topuk seslerinin yerini sessizliğe ve hıza bırakmıştır. Çalışanlarının giyiminden çok rahatlığına önem veren firmalar haftanın tek günü ya da hergün sneakers kullanımını özgür bırakmış durumdadır, tabi bu özgürlük belli tahmin edilebilir sınırlamalar dahilindedir.
Özellikle minyon tipte kadınların tercih etmesi gereken paçası bileğe doğru darlaşan cigarette kumaş pantolonun altına sneaker, üzerine spor şık bir gömlek ya da tshirt günlük iş temposunda  hayat kurtarabilecek kombinlerden birine örnek olarak verilebilir.
Gece kombinlerinde spor ayakkabı
Ters köşe yapmak çağımızın moda trendi haline gelmiştir. Asla, asla dememek gerektiğinin moda ayağındaki ispatı denilebilecek kombinleri artık görmek ve beklenmedik bir şekilde çok beğenmek alışıldık bir durum olmaya başlamıştır. 
Dantel, şifon, pullu payetli elbiselerle artık spor ayakkabılar rahatlıkla giyilmektedir. Günlük ya da gece hayatta kullanmak için, beklenmedik ters köşelerle, birbirinden farklı stil mi stil kombinler yapılabilabilmektedir. Bu uyumu sağlayabilmek evet çok yüksek moda zevki istemektedir. Eğer o kadar iddialı değilseniz ünlü moda blogerlarından ve moda dergilerinden rahatlıkla ilham alınabilinir. Çok çarpıcı örneklerden, kendi zevkinize ve dolabınızdaki parçalara göre biraz esinlenmek zor olmasa gerek.
Yine eklemekte fayda var ki abiye balık kesim bir elbisenin altına koşu ayakkabısı giymenin sözlükteki karşılığı tam olarak „abes“ olabilir. Tabii ki özgürlüğün sınırı yok ancak hoş ve stil görünmenin sınır çizgileri vardır.
Sneakers ile sokak stili kombinleri
Günlük hayatın modası geçmeyen yarenleri, olduğunu bildiğimiz sneakersın en alışılmış kullanım yeri sokaklardır...
Dar paça jeanler, mini şortlar, mini ya da midi etekler, dar ve askılı elbiseler daha saymakla bitmez hemen hemen tüm sokak kombinleri. Koşu ya da fitness ayakkabısını bile doğru kombinle,uygun bir yerlere giderken günlük olarak giyebilmek mümkün olabilmektedir. Özetle günlük kullanım için ideal sporların kullanım özgürlüğü bir hayli geniştir.
Tonsürton kombinlerin altına da çok yakışan, tamamen mevsimsiz olduğunu söylediğimiz bu ayakkabıları yazın olduğu gibi kışın da bembeyaz bir kombin altında görmek mümkündür.
Hakiki deri modellerin üzerine yapılan süslemeler, ponponlar, rivetler, taşlar sneakers ayakkabıları alıştığımız görüntüsünden farklı yerlere taşımakta ve kullanım alanlarının daha da genişlemesine sebep olmaktadır.
Mevsim yok, yer yok, gün yok, gece yok çünkü dolabınızda hakiki deri kaliteli sneakerslar varken tüm yoklar vara dönebiliyor. Biraz moda dergisi, biraz internette marka takibi, birkaç vitrin; kendine has stillinle birleştiğinde sonuç her durumda çok cool olabiliyor.