Clothing

Maskülen dokunuş, loafer...
Hiç modası geçmeyen ayakkabılar listesinde üst sıraları zorlayan bir ayakkabı bu yazımızın konusunu oluşturuyor. “Loafer ayakkabı nedir?” sorusuyla karşılaşmanız çok mümkün, çünkü bu ayakkabılar belli dönemlerde daha çok ön plana çıkıyor ve her ön plana çıktığında biz onu başka bir isimle meşhur olmuş bulabiliyoruz. Yaşınız ne kadarına yetiyor bilemiyoruz ama, hafızanızı yoklayıp zamanda gidebildiğiniz kadar geriye gittiğiniz zaman bize hak vereceksiniz. Birazdan bununla ilgili detaylı bir tanımlama yapacağız. Ancak yazımızın bu ilk bölümünde başlığımızda da belirttiğimiz gibi kombinlerinde maskülen dokunuşlar arayan kadınlar için çok önemli bir ayakkabı modeli olduğundan bahsetmemiz gerekir. Bu ayakkabı modellerinin en çok da rahatlığı ve konforu nedeniyle de seçildiğini belirtelim. Ayakkabı dolaplarınızda ona da yer verdiğinizde kısa süre içerisinde eliniz en çok bu modele kayabilir, söylemeden de geçmeyelim.
Loafer ayakkabı nedir?
Maskülen stil dendiği zaman ilk akla gelen ayakkabı modellerinden biri olduğunu söylemiştik. Düz, deriden imal, geçmişte daha çok koyu renkleri bilinse de son yıllarda pastel tonlar başta olmak üzere rengarenk hazırlanan ayakkabılardır. Üst kısımlarında metal ya da deriden aksesuarlar kullanılır ve genellikle maskülen görüntülerini bu tarz aksesuarları sayesinde kazanırlar.
İngilizce dilinde tam karşılığı rahatına düşkün, aylak kimse. Loafer ayakkabılar da rahatlıklarıyla tam olarak isimlerini buradan alıyorlar. Bir dönemin zengin kolej çocuklarına has bir ayakkabı modeli olarak tasarlandılarsa da geçen yıllar içerisinde her yaştan kadının ve erkeğin kullanımına uygun modellerinin tasarlandığını biliyoruz.
Loafer alırken nelere dikkat edilmeli?
Loafer ayakkabıların alt kısımlarında ince bir tabanları bulunuyor ve bu tabanlar hayli önem taşıyor. Çünkü ayakkabılar düz oldukları için ve ayaklarınız yere tam bastıkları için bu tabanların iyi malzemeden üretilmiş olması çok önemli. Eğer yeterli yumuşaklığa ve esnekliğe sahip değillerse, son derece düz ayakkabılar olmasına rağmen ayaklarınızı rahatsız edebilir. Bu yüzden taban seçimine özen gösterilmelidir. Tabanının yumuşaklığını ve esnekliğini elinizle de kontrol etmekten çekinmeyin. Unutmayın, ne kadar esnek ve yumuşak taban, o kadar rahat loafer.
Loafer alırken nelere dikkat etmeli sorusunun diğer bir önemli yanıtı da gerçek deriden üretilmiş bir model seçmek. Özellikle düz ayakkabılarda bu çok önemli. Düz ayakkabıları seçmemizin en önemli gerekçesi. Ancak orada dikkat etmemiz gereken önemli bir detay var. Düz ayakkabılarda tabanımız tam bastığı için ayaklarımız daha çok yayılır. Böyle durumlarda ayakkabının gerçek deri olması bu yayılmayı karşılayabildiği için ayağınızı daha rahat ettirir. Suni ve sert malzemelerin ayaklarınızı kesme ihtimali yüksektir ve bu gün için genişlemeye meyilli ayaklarınıza acı verebilir.
Loafer ayakkabılar nasıl kombinlenir?
Loafer ayakkabıların maskülen tarzın öncüsü olmasına rağmen her zaman pantolonlarla veya maskülen giysilerle kombinlenecek diye bir şey yok. Buradaki püf nokta giysilerinizin sizi kaldıran, boyunuzu uzatması gereken ayakkabılara mutlaka ihtiyaç duymuyor olması. Böyle durumların dışında loafer ayakkabılarınızı etekleriniz, çiçekli elbiselerinizle de gayet iyi kombinleyebilirsiniz.
Sigaret pantolonlar, boyfriend pantolonlar, skinny pantolonlar ve hatta İspanyol paça pantolonlar loafer ayakkabılarla kombinlemek için ilk akla gelen ve ideal parçalar. Üzerine giyebileceğiniz salaş tişörtler, kazaklar ve hırkalar ile, mevsimine göre deri ceketler ile son derece şık ve rahat kombinler yapabilirsiniz. Öte yandan aynı üst giysiler ve loafer ayakkabılar ile mini etekleri, uzun etekleri ve şortları da denemenizi öneririz.
Loafer ayakkabılar nasıl temizlenir?
Severek aldığınız ve giydiğiniz loafer ayakkabılarınızı uzun süre kullanmak isteyebilirsiniz. Ki bu çok normal. Çünkü modası geçer mi endişesi taşımasına gerek yok. Çünkü çok çok moda olmadığı zamanlarda dahi asla ‘demode’ olmayan bu ayakkabılar, sıklıkla da trend oluyorlar. Bu yüzden loafer ayakkabılarınızı her daim canlı tutmak önemli. Ayakkabıların her çeşidinin de uzun süreli kullanıma açık olması için bakımına ve temizliğine dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. O zaman temizliği konusunda da bir kaç tüyo vermenin yararlı olacağına inanıyoruz.
Temizlik deyince standart bir temizlik anlayışının her zaman doğru olmayacağını da belirtmek isteriz. Çünkü loafer ayakkabınızın üretiminde kullanılan malzeme çeşidine göre temizlenme biçimlerinde de farklılıklar çıkıyor ortaya. Gelin bu tüyoları loafer ayakkabınızın üretiminde kullanılan malzemeye göre verelim.
Rugan Loafer nasıl temizlenir?
Rugan malzeme ıslak değil de nemli bezle silinmelidir. Bu şekilde tozunu alabilirsiniz. Ancak sonra üzerinden bir de kuru bezle geçmek gerekecektir. Bu durumda nemli bezin rugan üzerinde leke bırakmasını engellemiş olursunuz. Eğer ayakkabınızın üzerinde kir gibi lekeler yoksa kuru ve yumuşak bir bez ya da yumuşak bir sünger ile de temizleyebilirsiniz.
Süet Loafer nasıl temizlenir? 
Süet malzemeyi temizlemenin en sağlıklı yolu buhardır. Su buharı süet malzemenin iyice yumuşamasını sağlar. Islak bezle silmek ise leke bırakmanıza neden olabilir. Loafer ayakkabılarınızı buhara tutmak izin buharlı ütü kullanabilirsiniz. Ayakkabınız kuruduktan sonra yumuşak bir fırça yardımı ile fırçalarsanız, ayakkabınızın yalnız temizlenmekle kalmadığını aynı zamanda yenilendiğini de göreceksiniz.
Deri Loafer nasıl temizlenir?
İşe önce nemli bir bezle tozunu alarak başlayın. Daha sonra kurulayabilirsiniz. Eğer aynı zamanda ayakkabınızın bakımını da yapmak istiyorsanız, uygun ayakkabı boyası ile üzerinden ince bir katman geçebilirsiniz ya da ayakkabı mağazalarından kolaylıkla bulabileceğiniz bakım ürünlerini de kullanabilirsiniz.
Bize göre loafer ayakkabı dolaplarımızda bulundurmamız gereken bir ayakkabı çeşidi. Ayaklarınızın sağlığı ve konforu içinse bilinen ve güvendiğiniz ayakkabı markalarının iyi ve sağlıklı malzemelerle ürettiği ayakkabıları satın almanızı öneririz. Unutmayın ayak sağlığı yalnızca ayak sağlığı değildir. Omurganızın duruşunu ve sağlığını doğrudan etkilediği için aslında tüm vücudunuzun sağlığını doğrudan ilgilendirir.