Clothing

Hep o vardı... Bir efsanenin hikayesi; espadril!
Moda tarihinin en eskilerinden olan espadrilin kaynaklarda en basit haliyle doğuşunun 4000 yıl öncesine dayandığını yazıyor. Günümüzde kullanılan formuna gelmesi ise yaratıcı bir evrimin sonucu. Oldukça uzun bir tarihi olan bu kendine has hasır altlı ayakkabıyı stil sahibi kadınlara kazandıran yer ise İspanya.
Espadril; geçirdiği evrim sırasında maden işçileri, denizciler, dansçılar ve daha birçok meslek grubu tarafından da tercih edilmiş çünkü çeşitli alanlarda kaymaz ve doğal yapısından kaynaklı olarak verimli bulunduğundan rahatlıkla kullanılabilmiş.
40‘lar ve 50’ler espadrilin ayakkabıların modasına giriş yaptığı zamanlardır. Hollywood yıldızları Rita Hayworth, Grace Kelly gibi o dönemlerin moda ve stil ikonları sayılabilecek ünlü aktristlerin ayaklarında, dönemin dünyaca okunan dergilerinin kapaklarında sandalet artık boy göstermeye başlamıştır. 70’lerde ünlü modacıların tasarım koleksiyonları arasında da çeşitlenmeye başlamasıyla birlikte espadril, ayakkabı çeşitleri arasında sarsılamaz bir tahta oturmuştur.
80’lerin ise espadril için altın çağı olduğu rahatlıkla söylenilebilir. Şöyle açıklasak yeridir; günümüze kadar gelen dönemlerin çoğunda ünlü moda dergileri ve stilden konuşulan diğer mecralarda  “Espadril modası geri geldi“ başlıklarına rastlansa bile aslında ispatlanmış ve inkar edilemez bir gerçekle karşı karşıyayız “Espadrilin modası hiç geçmiyor!“
Baharın gelmesi sadece karpuz kabuğunun denize düşmesiyle değil espadrillerin sokağa inmesiyle de kadınların ayaklarına bakarak anlaşılabiliyor. O, bir klasik; hep vardı hep olacak gibi görünüyor.
Espadril nasıl kombinlenir?
Kendini tekrar tekrar yenileyen espadril, basitçe hasır tabanlar ve keten tarzı kumaşlar ile uzun yolculuğuna başlamış. Zaman içinde gelişerek hakiki deri, pamuk, dantel, süet, jean, kanvas ve benzeri materyaller kullanılarak yeniden ve yeniden aynı rahatlıkta, kendine has havası ve orjinalliğini korunarak hep trend olmaya devam etmeyi başarmıştır. Bu yolculuk kolay bir yolculuk da değildir; zaman zaman yüksek topuklar sesini yükseltse de kendinden ödün vermeyen espadril aynı rahatlıkla günümüze kadar kendini taşımıştır. Geleceğe de gayet parlak görülmektedir.
Bu ayakkabıların en çok göze çarpan özellikleri doğal materyallerin bir araya getirilerek üretilmesi olduğundan kombinlenirken de mümkünse doğal kumaşlar ile birlikte kombin edilmelidir. Bu demek olmuyor ki farklı stil ve kumaşlarla da giyilemez tabii ki giyilebilir ancak gerçek tamamlayıcıları tartışmasız doğal, tril tril kumaşlardır. Mesela keten elbiseler, etekler, pantolonlar espadrile ile ayrı yakışır.
Sokak modasında skinny jeanler, salaş gömlekler, şortlar ve eteklerle her tip kombin ile kullanım alanı oldukça fazladır. Sadece düz renkte olanları değil çeşit çeşit renkte, desende olan modelleri de oldukça cezbedicidir. Kadınların stillerine stil katması için ideallerdir.
Doğal kumaşlar, hakiki deri gibi materyeller yaz aylarında ayakların hava almasını sağlar. Bu özellikleri ile de aynı zamanda ayak için her daim sağlıklı tercihlerdir.
Espadriller için yaz aylarında casual giyimin vazgeçilemeyen parçaları da olduklarını söylemek mümkündür. Sağlam, dayanıklı, hakiki deri malzeme ile tasarlanmış espadriller genelde kullanılan spor havasından biraz daha klasiğe kayabilir.  Deri espadriller yine spor kıyafetlerle giyilebilir ancak bu haliyle klasik bir elbiseyi ya da pantolunu da rahatlıkla kaldırabilir. İş hayatında rahat  şık tarzı ile kendini ifade eden kadınlar için de espadriller yine ideal seçimlerden biridir.
Plajda, sokakta, işte; espadril her yerde...
Tarihte denizcilerin bu ayakkabı çeşidini tercih etmelerinin asıl sebebi diğer alternatiflere göre çabuk kurumaları ve altlarının kolay kolay kaymamasıdır. Günümüzde yelkenciler tarafından aynı sebepten dolayı kullanılmaya devam edilmektedir. Ayrıca plaj modasında da terliğe alternatif renkli ve havalı seçenekler arasındalardır. Kumun ayağa yapışmasından şikayetçi olanlar için esnek ve hafif espadril oldukça kullanışlıdır.
Espadrile sokak stili, sokak stili de espadrile hep çok yakışır. Pamuklu gömlekler, keten pantolonlar bu ayakkabıların doğasına tam olarak uyum sağlayacak, her ortamda cool bir hava estirecektir. Yine hafifliği ayakları yormadığından uzun yürüyüşlerin sıkı ve rahat dostudur.
Tarihsel yolcuğuna her ne kadar düz ayakkabılar kategorisinde başladıysa da günümüzde dolgu topuklu modelleri de tasarımcılar tarafından mağazalara oradan da bizlere ulaşmıştır. Topuklu modelleri de en az düz modelleri kadar rahattır; bu rahatlık ve doğallıkları tercih edilmelerinin başlıca sebeplerindendir
Espadril ile boy ver!
Dolgu topuklu modelleri diğer topuklu ayakkabılar gibi bacak boyunun daha uzun görülmesini sağlar. Uyum, rahatlık ve sadelik esas alınarak tamamlanmış kombinlerle birlikte espadril giyildiğinde kadınlar için işkence olan girintili çıkıntılı yollar rahatlıkla yürünebilir. Özellikle tatil beldelerine giderken bavula illa bir topuklu ayakkabı koyulacaksa tercih dolgu topuklu espadrilden yana gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Hafif olma özelliği ile de bavullarda ağırlık yapmayacak çok yerde kaplamayacaktır.
Ayrıca yine dolgu topuk bol paça pantalon ile giyildiğinde bacak boyunu uzun gösterecektir. Ancak yine dikkat edilmesi gereken konu pantolonun paçasının tam ayarlanmasıdır, ayakkabı görünmemelidir
Nude tonlarda olanları her tarz kıyafet ile boyu uzun gösterecektir.
Birbirinden farklı tarzların, yediden yetmişe her yaşın ve dönemin modası olduğundan  kişisel tercihlerin çeşitliliğinden de nasibini almıştır. Mesela gelinlik altına espadril giyen kadınlar kendini istedikleri gibi ifade ederken espadrillerini de konseptlerine göre süslemeyi unutmamışlardır.
Farklı tarzlar ile giyilebilmesi, sade ve rahat olması sayesinde espadril bir türlü demode olmuyor, olamıyor.