Clothing

Düz ayakkabının dayanılmaz hafifliği
Kadının sadece topuklu ayakkabı ile zarif ve çekici olabileceğine dair bir ön yargı vardır. Oysa ki kadınlar düz ayakkabı ile çok şık kombinler yaparak bu ön yargının ne kadar yanlış olduğunu ispatlamışlardır. Çevremize baktığımızda sporda, sokakta, ofiste, günlük hayatın birçok sahnesinde düz ayakkabılar ile ne kadar stil olunabilineceğinin örnekleri her yerdedir.
Sandalet, terlik, loafer, babet, bot, spor ayakkabı ilk etapta sayılabilecek düz ayakkabı çeşitleridir.
Sandalet
Düz ayakkabılar içinde tarihi en eskiye dayanan çeşit sandalettir. Sandalet, ağırlıklı olarak sıcak mevsimlerde giyilen, ayağı saran bantları olan, değişik modellere sahip, açık ayakkabı çeşididir.
Boyu çok uzun olmayan kadınlar özellikle mini alternatifler ile sandaleti kullanabilirler. Mini şortlar, etekler, ve elbiseler düz ve şık sandaletlerle kullanmak için ideal çift olacaklardır. Ten rengine yakın nude renkler bacağı kesmeyecek ve şık duracaktır.
Düz ayakkabılar ofis ortamında da gayet rahat giyilebilir ancak sandalet pek uygun değildir. Düz sandaletin spor ve salaş bir görüntüsü olduğundan ve ağağın büyük kısmını açıkta bıraktığından pek tercih edilmemelidir.
Ayaklarını çok hoş bulamayan bayanlar için geniş banlar, fileler, sadece parmak ucunu ve topuğu açıkta bırakan hakiki deri sandaletler ideal seçimlerdir.
Terlik
Arkası açık, hafif ve türlü biçimlerde tasarlanan; hakiki deri, naylon vb. materyallerden üretilen ayakkabı türüdür.
Düz terlikler spor seçimlerdir, resmi ve yarı resmi ortamlarda giyilmemeleri gerekir. Hakiki deri materyal bile terlik konusuna gelindiğinde kaliteyi ve sağlamlığı garantileyecek ancak resmiyeti sağlayamayacaktır.
Günlük hayatta giyilmesinin trendlere en çok bağlı olduğu çeşittir. Moda olduğunda herkesin ayağındadır ancak modası geçtiği anda sokakta giyilmek için olanları satın almak için dahi zor bulunur.
Önü kapalı, tek bantlı, çaprak bantlı, parmak arası gibi kendi içinde de modelleri vardır. Çeşitli aksesuarlar ve süslemeler ile çeşitli tarzların kullanımı için uyum yaratılmaktadır.
Herdaim satılan terlik çeşitleri ise plajda giyilenlerdir. Plajda giyilen parmak arası düz modellerine flip flop da denilmektedir ve cinsiyet tanımadan plaj kombinlerinin gözdeleri haline gelmişleridir.
Loafer ve mokasen
Loafer ayakkabı modellerinin tanımlarına bakıldığında mokasen olarak da adlandırılsalar da aslında ikisi birbirinden farklı düz ayakkabı modelleridir ancak zaman içinde tanımlamaları birbirlerine karışmışlardır. Loaferların tabanları yumuşaktır, topuk olabilir ancak mokasenlerin tabanları sert ve düzdür.
Hem şıklar, hem çok rahatlar. Hakiki deriden son yıllarda çok hoş modelleri de üretildiği gibi kızılderili kökeninden kaynaklı sürek tek parça gibi görünen yumuşak, renk renk olan loaferlar da çok hoş kombinlerin parçaları olabilirler.
Babet ayakkabılar gibi düzlerdir ancak loaferlar daha maskülen tarzlarda kıyafetleri çok daha güzel kaldırır. Babet loafer tarzı ayakkabılara göre daha şirin, daha dişi kalır. Düz giymek isteyen ancak babet sevmeyenler için en iyi alternatiflerdir.
Sokakta, ofiste, pop arttan vintage a kadar geniş bir yelpazaye uyum sağlayan spor şık ayakkabılardır. Hakiki deri olanları daha soğuk aylarda süet olanları ise sıcak aylarda giyilebilir.
Babet
En basit tanımı ile düz ve hafif olan bayan ayakkabı çeşididir. Modelleri balerin ayakkabıları olan pisi pisilere benzemektedir.
Şirin tabir edilen bir görüntüye sahiplerdir, seksi ve maskülen kelimeleri babetler için kullanılamayacak kelimelerdendir. Bu sebepten maskülen, sert görünüşlü kombinler ile kullanmak pek doğru olmayacaktır, büyünlüğü sağlayamayacak, uyumsuz  görünecektir. Her boyda şirin elbiseler, cigarette pantolonlar, kloş etekler ile rahatlıkla kombinlenebilirler.
Yumuşak hakiki deri, süet, rugan birçok materyalden tasarlanmış olanları vardır.
Günlük ve ofis ortamında kullanmak için uygunlardır. Çok ğamurlu ya da karlı  havalar için tasarlanmadıklarından bu gibi durumlarda ayak ıslanabilir. Kuru havalar için idelalerdir.
Bot
Klasik ve basit tanımı ile çizmeden kısa ayakkabıdan uzun, bilekte ya da biraz daha üstünde son bulan ayakkabı çeşididir.
Kısa sürede yıpranmaması, kaliteli olması, özellikle bilekte oluşabilecek yıpranmaların da önüne geçebilmek için hakiki deri en doğru seçimdir. Süet, rugan gibi kullanım yerine göre değişkenlik gösterebilecek modelleri de mevcuttur.
Mini etek ve salaş elbiselerle çok hoş kombinler yaratılabilir. Klasik ve spor kombinlere uygun hakiki deri modellerini zevke göre rahatlıkla bulmak mümkündür.
Spor ayakkabı
Tabanı lastik, üstü deri ya da çeşitli tekstil malzemelerinden yapılan ayakkabıların genel adıdır. Spor yaparken giyilebildiği gibi günlük hayatta hatta artık ofis ortamında bile kullanılabilmektedir. Sneakers olarak da bilinmektedirler.
Günümüzde koşu, fitness, basketbol, futbol gibi sporların her birinin ayrı ayakkabısı bulunabiliyor ki bu ayakkabıların hepsinin özellikleri de o spora özel üretilebiliyor.
Salaş kazaklar, uçuşan elbiseler, cigarette pantolonlar, skinny, kısa paçalı ya da boy friend jeanler ile mevsimsiz olarak giyilebilen hakiki deri modelleri istenilen tarza uyumlu halde giyilebilmektedir.
Rahatlık, şıklık, tarz düz hakiki deri ayakkabılar ile özgürlüğün ve kendine güvenin kapıları aralanıyor. Biraz moda dergisi, biraz marka takibi, birkaç vitrin; kişinin kendine has tarzı ile birleştiğinde düz ya da topuklu sonuç her çok cool olabiliyor.