Clothing

Dolgu topuklar özgür ruhların seçimi...
70’li yılların gözdeleri dolgu topuklar hareketli, renkli, özgür havası ile rahatlığını düşünen şık kadınların modası geçmeyen seçimlerinden.
Tabanı tek parça, kalın, topuklu bu ayakkabıların(wedges) vatanı Yunanistan. 30’lı yıllar ise moda tarihinde ilk sahne aldıkları zamanlar.
Neden Dolgu Topuklu Deri Ayakkabı?
Sneakers (spor ayakkabı) kadar rahat, stiletto gibi vücudu güzel gösteren, bacak boyunu uzatan topuk uzunluğuna sahip, espadril kadar renkli ve özgürlükçü. 
Rahat 
Dolgu topuklu ayakkabı, hem yüksek ökçelerde yükselmeyi tercih eden, yüksek topuklu modellerin tutkunu hem de  proporsiyonunu iyi tanıyan ve düzgün göstermek isteyen bayanlar için diğer ayakkabılar ile kıyaslandığında en ideal tercihtir.
Tabanının tek parça halinde düz olması sebebiyle her koşula uyum sağladığından topuğun yürürken bir yerlere girmesi, takılması vs. ve kırılıp elde kalma riski yoktur. Arnavut kaldırımlarda, yazlık mekanlarda, metropol sokaklarında hareket özgürlüğü sağlarlar ki bu bayanlar önemli bir detaydır.
Dolgu topuk sadece sandalet tipi deri ayakkabılara özgü bir tip tabii ki değildir. Hakiki deri botların bu tip topuklu modelleri de markalar tarafından üretilmektedir. Doğru kullanıldıklarında çok cool kombinler ortaya çıkabilir. Doğru kombi edilmemesi ise göze pek hoş gelmeyen sonuçlar çıkaracaktır. Tabanının düz bir yapıya sahip olması sebebi ile kışın ayaklar kaymasın ve rahatlığına rahatlık katsın diye tasarımcılar, ayakkabıların tabanlarının yere iyi tutuşu iyi sağlaması için özel olarak şekillendirirler.
Topuk 
Dolgu topuklu ayakkabılar, rahatlığının yanında vücudu yükselten, bacak boyunu uzatan genelde kadınlara işkence olan topukların konforlaştırılmış halidir. Bu topuklar diğer ayakkabılarda olduğu gibi ayrı bir topuk takılarak sağlanmaz, taban tek parça halindedir. Topuklar sayesinde bacaklar uzar, vücut daha güzel görünür. Topuklu olmasına rağmen ayağı en rahat ettirebilen ayakkabı modeli bu çeşit deri ayakkabılardır.
İş hayatında da rahatlığı sebebiyle bu modeller çoğunlukla tercih edilir. Ancak dikkate alınması gereken bir tavsiye olarak; bu ayakkabıların hasır vs. materyallerden yapılmış topuklara sahip olan modelleri ofis ortamında pek tercih edilmemelidir. İş ortamı için biraz basit durabilir. Hasır olanların yerine hakiki deri, kaliteli, koyu renklerde dolgular ofis için çok daha güçlü bir imaj çizecektir.
Kent hayatının koşturmacasına ayak uydurmak yüksek her ayakkabı ile kolay değildir. Dolgu topuklar nereye gidilirse gidilsin ayağı rahatsız etmeyecek, topuksuz bırakmayacak ve kurtarıcı olacaktır.
Özgürlükçü, renkli 
Düz renklerinin yanı sıra dolgu topukların en çarpıcı çeşitleri farklı farklı desenli olanlarıdır. Kendini stili ile rahatlıkla ortaya kadar bir bayan doğru eşleştirmeler ile şahane kombinler yaratabilir. Aynı zamanda eğlenceli de olabilen dolgu topuklu modeller mevsimsiz çeşitliliğin adresidir.
Çok şık bir ortamda stilettolar üzerinde süzülmek suretiyle rahat yürünemiyorsa çok da zorlamadan içinde olunan ortamın konseptini taşır tarzda dolgulu modeller seçilebilir. Hem şık hem rahat olunmaz diye bir kesinlik yoktur. Havalı yürünemiyorsa en şık kombin bile göze güzel görünmeyeceğinden ayağın rahat ettiği modelleri seçip girilen her ortamda şık ve rahat olmak mümkündür.
Dolgu topuklu ayakkabılar nasıl kombinlenir?
Pantolon, şort
Dar paçalı, cigarette pantolonlarla stiletto gibi zarif ayakkabılar tercih edilmelidir çünkü dolgu topuklar biraz kaba durabilir. Yine de giyilebilir ancak öncelikli tercih olmaması yerinde olur. Paça daraldıkça ayakkabı da ince, zarif  modellere doğru kaymalıdır. Bol paçalı, İspanyol paça pantolon olarak anılan pantolonlar için bu havalı ayakkabılar idealdir.
Farklı desenlerde dökümlü, spor şık şortlarla uyumlu dolgu topuklar yine havalı görünecek eşleştirmelerdendir.
Dolgu topuklu ayakkabı ile birlikte giyilmesi en olmaz parça ise tartışmasız tayttır. Bu tip bir kombin hangi devirde hangi moda akımında olursa olsun klasik hata denilebilecek kategoride bir yanlıştır.
Elbise, etek
Uzun ve midi boylar dolgu topuklarla ahenkle dans eden görüntüler veriyor. Minilerde dolgu topuk tercih edilecekse yine zarif, sandalet ya da dekoltesi uygun dolgular hoş görünecektir.
Bilekleri çok ince bayanlarda dolgu topuklar biraz kaba durabilir. Bu sebepten satın alırken  bileklerin inceliğine uyum sağlayan ayakkabılar denenerek alınmalıdır.
Ayakkabılar en dikkat çeken parça yani star parça olarak kullanılabilir. Hakiki deri dolgu topuk bir ayakkabı en basit kombinin bile kurtarıcısı olabilir. Markalar her tarz bayanın giyebileceği tasarımlar satmaktadır. Mesela sade, siyah bir elbisenin altına vintage, boho, klasik ne tarz ayakkabı giyilirse giyilsin destekleyici aksesuarlar ile istenilen stili yaratmak mümkündür.
Jean
Dar paça, skinny jeanlerin bu tip ayakkabılar ile en doğru kombini oluşturduğu söylenilemez. Ancak moda zevkine güvenen bayanların çok tarz kombinleri yarattığı da olabiliyor. Kışın skinny jeanler ve dolgu topuklu botlarla başarılı kombinler oluşturulabilir.
Şöyle bir düşünüldüğünde 70’lerdeki gibi bol paça jeanler ve renk renk gömlekler moda tarihi içinde nice trendlere kendini kabul ettirmeyi başarmıştır.
Plaj
Tiril tiril plaj kıyafetleri ile biraz boy uzatmak isteyen bayanlar hasır altlı olan modelleri zevkle kullanabilirler. Hasır çantalar bu kombinlerin hoş tamamlayıcısı olacaktır.
Rahatlık, sağlamlık, uzun ömür ve kalite; evet hakiki deri ayakkabılar birlikte, girilen her ortamda sizi doğru taşıyacaktır. Çeşitli ayak problemleri olan bayanların da hakiki deri olan modelleri seçmesi en doğru tercih olacaktır.