Clothing

Şık ve feminen çizme modelleri
Kadın modasının erkek modasından ayrılan en belirgin ürün gruplarından biri olarak çizmeleri gösterebiliriz. Elbette erkekler için de üretilen çizmeler var. Hatta modacılar zaman zaman koleksiyonlarında yer vererek erkek çizme modası akımını canlandıracak girişimlerde bulunmaktan, daha doğrusu denemekten hiç bıkmıyorlar ama tüm bu çabalara rağmen çizme kadın modasının bir unsuru olmaktan vazgeçmiyor.
Çizmeler deyince aklımıza elbette mevsimlerden önce kış gelir. Çünkü çizmelerin yaratılma amacı elbette soğuk havalardan ve özellikle de yağışlardan korunmaktır. Ancak yaratıldıkları günden beri öyle çok değişik şekillerde tasarlandılar ve öyle giyim tarzımızda bir çok kez belirleyici rol oynadılar ki, onları yalnız fonksiyonları ile tanımlarsak eksik bırakmış oluruz.
En kadınsı kombinlerden en maskulen giyim stillerine kadar uzanan geniş bir kullanım ağına sahip çizmelerin kendi içerisinde de pek çok farklı çeşidi mevcut. Antik çağlardan beri her dönemde kendine yer bulabilmiş çizmelerin baskın bir rolleri olduğunu da unutmamak gerekir. Çünkü bazen iyi bir kombinde elinize aldığınız ilk parça çizme olabilir. Bu sayede tüm kombin o çizmeye uygun parçalar seçilerek oluşturulabilir.
Pek çok değişik tarzda üretilen çizmelerin kimliklerini belirleyen 3 temel faktörden bahsedebiliriz.
1. Boyları
2. Topukları
3. Üretimlerinde kullanılan malzemeler  
Çizme boyları
Bileklerin biraz yukarısından başlayarak artık neredeyse tüm bacağı kaplayacak kadar uzunlukta olan modelleri mevcut. Özellikle son yıllara damgasını vuran uzun çizmeler tüm dünyada modaya yön veren bir role sahip oldular. Kısa çizmeler, diz altı çizmeler, diz üstü çizmeler ve uzun çizmeler şeklinde ana kategorilere ayırabileceğimiz çizmelerin saydığımız bu boylarının hepsinin ara boyları da bulunuyor. Kombinlerde giyeceğiniz giysilerin şeklini çizmelerin boyları belirliyor. Etekler, elbiseler, skinny pantolonlar çizme modelleri ile kombinlendiğinde çok şık ve zarif görüntüler çıkabiliyor ortaya.
Çizme topukları
Ayakkabı modellerinde uygulanan tüm topuk modelleri çizme modellerinde de uygulanabiliyor. Temel olarak kategorilere ayırırsak;
Düz çizme modelleri
Kalın topuk çizme modelleri
İnce topuk çizme modelleri
Platform çizme modelleri
Dolgu topuk çizme modellerinden bahsetmek mümkün.  
Seçtiğiniz kıyafetin stiline göre bu topuk modellerinden birini seçebilirsiniz. Bu bildiğimiz bir seçim yöntemi. Ancak bir önemli kriterimiz daha var. O da bacak boyunuza göre çizme modeli seçimi. Ona da yazımın devamında değineceğiz. Ancak önce, son maddemiz olan çizme malzemelerine de bir bakmamız gerek.
Çizme malzemeleri
Çizmelerin hangi malzemelerden üretildiğine bakmak istediğimizde karşımıza çıkan malzemeler ana hatlarıyla şöyle:
Deri çizmeler
Nubuk çizmeler
Rugan çizmeler
Naylon çizmeler  
Bu kategorilerden sonuncusu yani naylon çizmeler son derece sevimli tasarımlara sahipler. Ancak kullanım alanları diğerlerine oranla biraz sınırlı. Daha çok yağmurlu havalarda kullanabileceğimiz bu çizme modellerinin yağışsız ya da kar yağışlı havalarda kullanımı pek yaygın değil. Çünkü kombin seçenekleri çok sınırlı.
Deri çizmeler bu kategorinin en belirgin olanı. Çünkü hem yağışlı havalarda iyi performans gösteriyor, hem bizi sıcak tutuyor hem de yaygın bir kullanım ve kombin ağına sahip. Eğer deri çizme alacaksanız, size en önemli tavsiyemiz gerçek deri bir ürün satın almanız. Bunun pek çok önemli sebebi var. En önemlilerini sayacak olursak ilk sırada derinin doğal bir malzeme olmasından dolayı en sağlıklı malzeme olması geliyor. Nefes alabilmesi çok önemli. Ayrıca gerçek deninin esnek olması çizme gibi ayağımızı ve bacağımızı saran bir üründe çok önemli bir fonksiyon.
Nubuk çizmeler mat görünümleri ile son derece şık. Yağışlı havalarda yine deriye dönebiliriz ancak kuru havalarda özellikle çok şık görünmek istediğimiz zamanlarda tercih edebiliriz.
Bir de rugan çizmelerimiz var. İşin içerisine biraz parlaklık ve göz alıcılık katmak istediğinizde rugan çizme modellerini de tercih edebilirsiniz.
Bacak tipine göre çizme seçimi 
Çizme seçerken önemli bir kriterin de bacak boyumuz olduğunu söylemiştik. Gelin bu tercihleri yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine birlikte bakalım.
Kısa bacaklarımız varsa, çok uzun çizmeler bizim için çok da uygun olmayabilir. Daha ziyade diz altında kalan çizmeleri kullanmak daha doğru olacaktır. Ayrıca çizmelerimizi topuklu modellerden seçmek de bacak boyumuzu daha uzun göstermek için yararlı bir seçenek. Size bacak boyunuzu uzun gösterecek bir tüyo daha. Eğer çizmelerinizin içine giydiğiniz çoraplarınızı, taytlarınızı ya da pantolonlarınızı çizmenizle aynı renkten seçerseniz, bacak boyunuz olduğundan uzun görünecektir. Bu konuda kinci bir tüyo da sivri burunlu çizmeler olacaktır. Yazımızın önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi sivri bulun çizmeler hele bir de topuklu ise bacak boyunuzu uzun göstermek için birebir.
Eğer bacaklarınız orta diyebileceğimiz bir boy sınıfında ise kısa bacaklara göre siz daha uzun boylu çizmeleri kullanabilirsiniz. Ancak uzun çizmeleri kullanırken, az önce sizlere verdiğimiz bacakları olduğundan uzun gösterme tekniklerini kullanarak bacaklarınızı olduğundan daha uzun gösterebilirsiniz.
Eğer uzun bacaklarınız varsa bu kez dilediğiniz çizme modelini kullanabilirsiniz. En düz çizmelerden en topuklulara, en kısa çizmelerden en uzunlara kadar. Yalnız belki tüm vücudunuzun proporsiyonunu dengeleyecek bazı tüyolara ihtiyaç duyabilirsiniz. Mesela uzun bacaklara giyilecek kısa çizmelerde çizmenin içerisinden çıkarılacak bir çorap daha dengeli bir görünüm sağlayabilir. Hatta biraz casual ya da salaş bir kombin yapmak istiyorsanız bu çorapların çizmeden çıkan kısmının boyunu uzatabilirsiniz bile.
Eğer çok uzun çizmeler giyiyorsanız  ve bunu mini eteklerle kombinliyorsanız, çoraplarınızı çizmelerinizden farklı bir tonda hatta ten renginde seçebilirsiniz. Burada başka bir öneride üzerinize giydiğiniz eteğin, elbisenin ya da kazağın boyunu çizmenizin üst kısmını kapatacak kadar uzun tutmak. Bu sayede son dönemlerin trend kombinlerinden de birini yapmış olursunuz.