Clothing

Kadın modasının özgür adımları casual ayakkabılar...
Kadın modasının her geçen sezon biraz daha konforlu ve özgür hatlarla yeniden biçimlendirildiğini hep birlikte görüyoruz. Kadının sosyal yaşamda ve iş hayatındaki varlığı ve etkinliği arttıkça, modacılar da onlara erkeklerle rekabetlerinde avantaj sağlayacak çizgiler sunmaya gayret ediyorlar. Elbette sivri ve yüksek topuklu ayakkabılar hem kadınlığın göstergesi hem de kadınların vazgeçilmezi. Ancak, artık iş hayatında ve sosyal yaşamda daha aktif rol üstlenen kadının günlük yaşamında daha fazla hareket özgürlüğüne ihtiyaç duydukları da bir gerçek. İşte böyle zamanlarda kadınlara rahatlıkla birlikte şıklık da sunan casual ayakkabılar tüm mevsimlere uygun seçenekleriyle iyi bir alternatif. Üstelik şıklıklarının ve konforlarının yanı sıra trend tasarımlarıyla modanın gerisinde kalmamayı da garanti ediyorlar. Peki casual ayakkabı nedir? Dilerseniz önce bu sorunun yanıtını verelim. Sonra “Casual ayakkabı nasıl seçilir?” ve “Casual ayakkabı nasıl kombinlenir?” sorularına da birlikte yanıt vereceğiz.
Casual ayakkabı nedir?
Casual kelime anlamı olarak bize günlük, gündelik terimlerini vermektedir. Casual ayakkabıyı ise günlük giysilerimize, kombinlerimize uygun olarak seçebileceğimiz ayakkabılar olarak tanımlayabiliriz. Ağırlıklı olarak düz tabanlı olan bu ayakkabılar topuklu olarak da üretiliyorlar, ancak topuklu halleri de diğer topuklu ayakkabılara oranla daha gündelik, daha rahat tasarlanıyorlar. Casual ayakkabılarda kalın ve güçlü topukların yanı sıra platformlar ve kalın tabanlar da boy uzatmak için kullanılan formüller arasında.
Son yıllarda özellikle düz ve kalın tabanlar favori. Çok moda olan ve günlük giysilere bambaşka bir hava kazandıran bu tabanlar bazen casual ayakkabının renginin tam tersi renklerde de olabiliyor. Özellikle maskülen tarz kombinler için tasarlanan bu tabanlar, sigaret pantolonlarla, deri ceketlerle, blazer ceketlerle rahat bir yürüyüşü de beraberinde isteyenler için ideal.
Casual ayakkabının erkek ayakkabılarının kısmen daha rahat olmasından esinlenen modacıların, aynı konforu ve rahatlığı kadın modasına taşımak istemeleri sonucu yaratıldığını söyleyebiliriz. Peki kullanımı son derece rahat ve kolay görünen casual ayakkabıların seçimi ve kombini de bu kadar kolay mı? Casual ayakkabı seçerken nerelere dikkat etmeliyiz? Casual ayakkabılar ile kombin yaparken uymamız gereken basit bir kaz kural saysak neleri söyleriz. Yazımızın devamında hem bu kurallara göz atacağız, hem de şıklık için basit bir kaç tüyo vereceğiz.
Casual ayakkabı nasıl seçilir?
Casual ayakkabı seçmek “Ayakkabı nasıl seçilir?” kurallarına genel olarak uymakla rahatlıkla doğru yapabileceğiniz bir seçimdir. Bunun için yapmanız gerekenleri size maddeler halinde sıralamak isteriz.
Öncelikle en doğru ayakkabıyı seçmenin acele yapılacak bir seçim olmadığını unutmamalısınız. Ayakkabı seçmeye yeterli zamanı ayırmalısınız. Aceleye gelmeyen seçimlerin sonuçları sizleri daha mutlu edecektir.
Casual ayakkabı günlük kullanım için hazırlanan günlük ayakkabıdır. Ancak onların da kendi aralarında daha spor ve daha klasik olanları bulunmaktadır. Hangi tarza ihtiyacınız olduğunu daha önceden netleştirmeniz, daha net ve doğru bir seçim yapmanızı kolaylaştırır.
Casual ayakkabılar içindeki kategorinizi belirledikten sonra bu kategorideki ürünlerin ayağınıza uygun olanlarını denemeye başlayın. Ayakkabıların mutlaka her iki tekini de ayakta deneyin ve mutlaka onlarla mağaza içerisinde atabildiğiniz kadar adım atın. Eğer ayakkabılarda en ufak bir rahatsızlık varsa bile en azından yarım numara büyüğünü de denemeyi ihmal etmeyin.
Eğer ayakkabı alışverişinizi sabah saatlerinde yapıyorsanız, ayaklarınızın günün ilerleyen saatlerinde sabah saatlerine göre daha hacimli olacağını unutmayın.
Kaliteli malzemelerden üretilen casual ayakkabıları tercin edin. Eğer suni deri gibi malzemelerden üretile casual ayakkabıları tercih edersiniz, bu çok rahat ayakkabı modellerinin bile rahatsızlık verebileceğini görebilirsiniz. Örneğin hakiki deri daha yumuşak ve esnek bir malzemedir. Bu sayede hem ayağınızı daha iyi kavrar hem de ayağınızı sıkmaz ve kesmez.
Casual ayakkabılarda bir diğer önemli konu da, ayakkabıların tabanlarıdır. Casual ayakkabıların tabanları nasıl olmalı diye sorarsanız size esneyebilen ve yumuşak tabanları tavsiye ettiğimizi söyleriz. Çünkü, casual ayakkabılar günlük hayatta tercih ettiğimiz ayakkabılar olduğu için onlarla çok hareket edeceğimiz bir gerçektir ve esnek ve/veya yumuşak olmayan tabanlar çok hareket ettiğimizde bizi rahat ettiremezler. Eğer ayakkabı tabanları sert olursa, sert bir zeminde yürüyor gibi hissedersiniz. Ayakkabılarınız ayaklarınızın kıvrılma hareketlerine göre uygun formu alamaz, bu yüzden de ayaklarınızın yalnız taban kısımları değil, parmakları ve bilek kısımlarını da zorlanır. Bu bakımdan esnek ve yumuşak taban çok önemli olduğu için bilenen ve güvendiğiniz ayakkabı markalarını tercih etmeniz size avantaj sağlayacaktır.  
Casual ayakkabılar nasıl kombinlenir?
Casual ayakkabılarınız günlük kombinlerinizde kullandığınız ayakkabılar oldukları için, onların kombinlenme biçiminde günlük kıyafet ve giyinme tarzınız çok belirleyicidir. Örneğin çok renkli giyinen biri olmanız ya da genellikle sade giysiler ve pastel tonlarını tercih eden biri olmanız sizi casual ayakkabılarda da böyle tercihler yapmaya itebilir.
Eğer casual kombinlerinizi en iyi eşleşmeleri sağlamak istiyorsanız izim size önerimiz casual giysilerinizle casual ayakkabılarınızı ters stillerden seçmeniz olacaktır. Örneğin günlük giysilerinizde daha ziyade sade bir stil tercih ediyorsanız, giysileriniz genellikle düz renkliyse ve hatta pastel tonlardaysa, giysilerinizin üzerinde genellikle işlemeler, pullar, boncuklar ve desenler bulunmuyorsa  o zaman casual ayakkabılarınızı bunun tam tersi olanlardan seçebilirsiniz. Casual ayakkabı modellerinde çok canlı renkler, desenler, taşlar, parlaklıklar ustalıkla uygulanıyor. Böyle bir kombinasyonda son derece sade olan giysilerinize eşlik edecek iddialı bir tasarım, tüm kombinasyonunuz içinde star parça olarak ön plana çıkacaktır.
Ya da bunun tersi olarak giysileriniz hareketli olabilir. Canlı renkler, desenler, işlemeler, pullar, boncuklar sizin giyim tarzınızı oluşturuyor olabilir. Böyle kombinlerinizin altına daha sade ve sakin casual ayakkabılar seçmeniz, kombinasyonunuzda harika bir denge sağlayacaktır.