Clothing

Kadın ayakkabı hakkında çok şey...
Kadınların ayakkabılarla ilişkisinin erkeklerin ayakkabılarla olan ilişkisinden çok farklı olduğu yaygın olarak bilinir. Ancak, bu farkın her geçen yıl biraz daha azaldığının da altını çizmek gerekir. Malum, artık erkeklerde giyimlerinde uyuma ve çeşitliliğe özen gösteriyorlar.
Yine de bu farkın kapanması için erkeklerin daha çok yollar yürümesi gerektiği de bir gerçek. Kadın ayakkabı ya da şöyle söyleyelim, kadın ve ayakkabı tarifi öyle kolay yapılabilecek bir birliktelik değil. Biz de bu tutkuyu çok iyi bildiğimiz ve kadınları da iyi tanıdığımıza inandığımız için, kadın ayakkabı kategorisinde her zaman iyiyi tasarlamaya ve sunmaya gayret ederiz.
Sizlere sunduğumuz harika ayakkabıların yanında bu ayakkabılar hakkında merak edilenlere yanıt da vermek istiyoruz. Aklımızdaki her soruya bulduğumuz cevabın yeni bir soru getirdiğini de iyi biliyoruz. Çünkü hep dediğimiz gibi bu dünya adeta engin bir derya. Buyurun başlayalım.
Mutlaka edinilmesi gereken kadın ayakkabı çeşitleri nelerdir?
Moda diye adlandırdığımız olgu bize her sezon yeni şeyler sunmak gerektiğini söyler. Bununla birlikte bazı modeller her devirde tercih edilir. Hatta bunlardan bazıları artık klasiktir. Gelin her dönem ayakkabı dolaplarınızda bulunması gereken modelleri sıralayalım.
Stiletto:
Kadın ve ayakkabı denince akla ilk gelen modeldir stiletto. Onun için kadınlığın sembolü desek, pek de yanlış bir söz söylememiş oluruz. Kimi zaman renklenen, kimi zaman desenlerle coşturulan stilettoların müthiş bir kurtarıcı olduğunu unutmamalıyız. İsterseniz şık bir elbisenin altına kullanabilir, isterseniz denim bir pantolonla bile giyebilirsiniz. Dahil ettiğiniz her kombini anında şıklaştıran stiletto olmazsa olmazlarımızın başında geliyor.
Platform:
Stilettodan başka bir model düşünmeniz gerektiğinde bu kez platform topuklular giriyor devreye. Tabanlarının altındaki platform sayesinde ayak eğimini dengeleyen platformlar şıklık yarışında da epey iddialı. Üstelik boyunuzu olduğundan çok daha uzun göstermek isterseniz de çok şık bir kurtarıcı.
Sandalet:
Yaz mevsiminin en önemli özelliklerinden biri de bizi yürümeye sevk etmesi. Dolayısı ile yürüyüş konforunu şıklıkla buluşturmak da bu mevsimin önemli gereksinimlerinden biri. Ayakkabı dolaplarınızda sandalet bulundurmanız, şıklığı ve rahatlığı birleştiren kombinleriniz için ideal.
‘Botie’:
E her yazın bir de kışı var. Dolayısı ile kışlık kıyafetlerimizi şıklaştırırken ayaklarımızın konforunu da düşünmek gerektiğinde başvurabileceğimiz anahtar parçalarımızın olması her zaman işimizi kolaylaştıracaktır. Bu durumda ‘botie’ en güzeli. Hem şık kıyafetlerinize harika eşlik edecek, hem de ayaklarını sıcak tutacak.
Kadın ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Bir diğer, yanıtına ihtiyaç duyduğumuz soru da bu. Gelin madde madde inceleyelim:
Ayakkabılarınızı öğlen ya da sonrasında alın. Böylece ayaklarınız gerçek hacmine kavuşmuş olur. Doğru ayakkabıyı alabilirsiniz.
Ayakkabı numaranızı kontrol edin. Kilo alma-verme ya da aradan geçen birkaç yılda ayakkabı numaranız değişmiş olabilir.
Ayakkabıları ayakta deneyin, üzerine basın ve mutlaka adım atın.
Mutlaka ayakkabıların her iki çiftini de deneyin.
Ayakkabının iç kısmının çok kaygan ya da çok sert olmamasına özen gösterin.
Ayak sağlığınız için hava alan malzemeleri tercih edin. Eğer deri görünümü istiyorsanız, mutlaka gerçek deri ayakkabı almaya özen gösterin. Diğerleri ayak sağlığınızı kötü etkileyebilir.  
Neden gerçek deri ayakkabı seçmeliyiz?
Biz her zaman gerçek deri malzemeden üretilen ayakkabılar kullanılmasından yanayızdır. Bunun nedenlerini şu şekilde özetleyebiliriz:
Deri malzeme hava geçiren bir malzemedir. Böylece ayaklarınız hava alır ve daha sağlıklı bir ortamın içinde bulunur.
Deri malzeme suni malzemelere göre daha dayanıklıdır. Dolayısı ile daha uzun ömürlüdür.
Deri malzeme suni malzemelere göre daha esnek olduğundan ayağınız için daha rahat bir kullanım sağlar. Ayak sağlığı için de rahatlık son derece önemlidir.
Gerçek deri malzeme nemi emdiği için suni malzemeler kadar terletmez. Bu da özellikle koku ve bakteri oluşmasının önlenmesi için son derece önemlidir.
Gerçek deri doğal bir malzeme olduğu için suni malzemelerin içinde bulunan kimyasalları içinde barındırmaz.
Gerçek deri malzemenin su geçirme oranı suni malzemelere oranla çok daha fazla düşüktür.  
Deri ayakkabıların ömrünü nasıl uzatırız?
Daha önce de belirttiğimiz gibi gerçek deri malzemeden üretilen ayakkabılar, suni malzemeden üretilen ayakkabılara göre daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdür. Ancak siz de çoğu kadın gibi ayakkabılarına sevgi ile bağlananlardan ve onları da seneler boyu ilk günkü haliyle kullanmak isteyenlerdenseniz, o zaman size vereceğimiz bazı bakım önerileri ile, o çok sevdiğiniz ayakkabılarını uzun yıllar kullanabilirsiniz.
Evde yapacağınız küçük bakımlarla ve bazı kullanım koşullarına dikkat etmeniz, ayakkabılarınıza iyi bakmanız ve onu yıllarca kullanmanız için yeterli. Gelin bunları da maddeler halinde inceleyelim:
İlk ve en önemlisi ayakkabıları giyip çıkarırken hırpalamamak. Ayakkabılarımızı çıkarırken ellerimizle yardımcı olmak. Bağcık ya da ilik varsa iyice gevşetmek. Bu ayakkabılarımızın hem formu, hem de derisinin sağlığı için çok önemlidir.
İkincisi ayakkabılarımızı üst üste günlerde giymemek. En az bir gün ara ile giymek ve hatta mümkünse 24 ya da 48 saat dinlendirmek. Bu özellikle ayakkabılarımızın dinlendiği sürede formunu toplaması ve koruması için çok önemlidir.
Uzun süre giymeyeceğiniz gerçek deri ayakkabılarını kalıpta dinlendirmek en güzeli. Ancak ev ortamında her ayakkabımız için kalıbız olmayabilir. Böyle durumlarda ayakkabılarınızın içini kağıt ile doldurabilirsiniz. Kağıt havadaki nemi de emeceği için derinin sağlığını muhafaza edecektir.
Islanan ayakkabılarınızı ısıtıcının yanında kurutmamanızı öneriniz. Çünkü yüksek ısıya maruz kalan ıslak derinin yüzeyinde çatlamalar oluşması mümkündür. En iyisi oda sıcaklığında kendi kendine kurumasını beklemektir.
Gerçek deri ayakkabılarınız için iyi ayakkabı mağazalarında da bulabileceğiniz bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Belli dönemlerde gerçek deri ayakkabılarınıza bu bakım ürünleri ile bakım yaparsanız, ayakkabılarınızı uzun yıllar sanki yeni almışınız gibi kullanabilirsiniz.