Clothing

Kadın bot modelleri ile güçlü şıklık…
Kombinleriniz her tarzda olabilir. En spor stilde de giyiniyor olabilirsiniz, en klasik tarzda da. Eğer kombinlerinize daha güçlü bir görünüm kazandırmak istiyorsanız bot modelleri tam size göre. Üstelik havalar soğuksa ve hatta yağış varsa bu kez ayaklarınızı soğuktan korumak istediğinizde de botlar her zaman yanınızda.
Kadın bot modelleri nelerdir? Bunlara detaylı olarak bakacağız. Bot alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu da önemli bir soru ve birlikte yanıtlayacağız. Şimdi dilerseniz işe öncelikle kadın bot modellerine yakından bakarak başlayalım.
Düz botlar:
Tabanları genellikle tamamen düz olan bot modelleridir. Bu botların topuk kısımları yerden biraz yüksek olan modelleri de mevcuttur. Ancak bu boyut topuklu diyebileceğimiz boyutlara ulaşmaz. Kış mevsiminde özellikle günlük kombinlerinizin altına tercih edebileceğiniz, size hem sıcaklık hem de yürüyüş kolaylığı sağlayabilecek harika bir seçenek olan düz botların, kombin alternatifleri de şöyle:
Eğer casual tarzda giyinmeyi seviyorsanız, düz botlar günlük kombinlerinize harika eşlik edecek. Bunun yanı sıra tarzınızı biraz da ‘salaş’ olarak tanımlıyorsanız, aradığınız bot çeşitleri bunlar diyebiliriz rahatlıkla. Düz botları kullanabileceğiniz bir diğer kombin çeşidi de maskulen tarzdır. Aslına bakarsanız sizi yerden kaldırmasına gerek duymayacağınız her kombinde düz botları kullanabilirsiniz.
Burnu açık botlar:
Modacıların bizi ne kadar şaşırtabileceklerini ve olmaz diye düşündüğümüz tasarım fikirlerinin bir anda nasıl hayatımızın merkezine oturabildiklerine güzel bir örnek olarak burnu açık botları gösterebiliriz. Burnu açık botlar, ‘bot’ ya da ‘Botie’ olarak tanımlanan bu kategorinin doğasına tamamen ters bir özelliğe sahip. İsminden de anlayacağınız üzere burunları açık. Biz botları ayaklarımızı sıcak tutsun, yağmurdan ya da kardan korusun diye tasarlanıyor diye biliyoruz ama modacılar onları da alıp sıra dışı bir anlayışla tasarlayarak ezber bozabiliyorlar.
Burnu açık botları nasıl kombinleyeceğimize de gelirsek... Ağırlıklı olarak topuklu ve hatta uzun topuklu tasarlanan bu bot modelleri, genel olarak zarif bir gövdeye sahip oluyorlar. Bu da bize doğrudan şık kombinleri işaret ediyor. Hatta bu botların abiye modellerini gece elbiselerinizle, abiye şort ya da pantolonlarınızla dahi kombinleyebilirsiniz.
Topuklu botlar:
Kadın şıklığında çok önemli bir yere sahip olan topuklu botların kış mevsiminde iyi görünmek ve yerden yükselmek istediğimizde nasıl bir kurtarıcı olduğu hepimizin malumu. Özellikle iş yaşamında kış aylarında stiletto giymek acı verdiğinde bizim için en makbul ayakkabı modelleri şüphesiz topuklu modelleridir. Topuklu bot modellerinin de tıpkı topuklu ayakkabı modelleri gibi topuklarının tarzına bağlı olarak kullanım alanları çeşitlilik gösterir. Ancak genel olarak topuklu bot modellerinin kombin seçeneklerinden de sizlere biraz bahsetmek isteriz.
Kadın topuklu bot modellerini rahatlıkla elbiseler, etekler, pantolonlarla kombine edebilirsiniz. Ayrıca iş yaşamında biraz klasik ya da resmi giyinmeniz gerekiyorsa, kıyafetlerinizi daha kadınsı hale getirmek, en maskulen giysilerinizi bile daha feminen hale getirmek için yine topuklu bot modellerini kullanabilirsiniz. Ayrıca yazımızın başında belirttiğimiz gibi son derece feminen olan giysilerinize biraz güç katmak için de bot modelleri ideal.
Dolgu topuk botlar:
Dolgu topuk ayakkabıların hayatımızda kalıcı olduğunu tahmin edebiliyoruz. Çünkü bu topuklar bize müthiş bir kullanım kolaylığı ve konfor sağlıyorlar. Kış aylarının kurtarıcı olarak gördüğümüz botlar başka bir kurtarıcı olarak gördüğümüz dolgu topuklarla birleştiğinde de ortaya müthiş bir ürün çıkıyor gerçekten.
Dolgu topuklu botları nasıl kombinleyeceğimize gelince... Aslında formül basit. Yaz ve bahar aylarında dolgu topuklu ayakkabılarınızı kombinleme kuralları burada da geçerli. Eğer çok klasik giyinmediyseniz, giysileriniz abiye sınıfında değilse rahatlıkla dolgu topuklu botları giyebilirsiniz.
Sivri burun botlar:
Sivri burun çok kritik bin öneme sahip. Elbette topuklu oldukları zaman. Çünkü sivri burunların, eğer topuk kısmı uygun oranda yükseltilmiş ise bacak boyunuzu uzun göstermek gibi bir özelliği var. Ayrıca klasik giyinmeyi ya da görünmeyi seven kadınların da sivri burun ayakkabılar, botlar ya da çizmelerle ayrı bir bağları oldukları kesin.
Sivri burun botları kombinlerken dikkat etmeniz gereken şey, ‘salaş’ kombinler yerine daha klasik kombinlerde kullanmanız olacak. Maskulen tarz da yine sivri burun botların kullanımına çok uygundur. Eğer sigaret pantolonlar giyiyorsanız sivri burunlu botları yine tavsiye ediyoruz. Ayrıca denim pantolonlarınızı sivri burunlu botlarla kullanarak ters köşe yapabilir, kendine özgü bir tarz yaratabilirsiniz.
Platform botlar:
Yüksek, daha yüksek, en yüksek topukları giymek istiyorsanız, acıyı hafifletmenin de bir yolunu bulmanız gerekir. Ama durun, zaten ayakkabı tasarımcıları böyle bir formül buldular. Sizlerin de bildiği, moda literatüründe platform olarak bilinen bu sihirli formül, ayak eğimini daha dengeli tutarak boyunuzu epeyce uzatmanıza yardımcı oluyor. Platform, botlarda da uygulanan bir formül. Ayağınızın burun kısmı ile topuk kısmı arasında çok fazla eğim yapmadan boyunuzun uzaması, botlarda da uygulandığına göre, yükseklerde dolaşma tutkununuzdan kış aylarında da vazgeçmek gerekmediğini bilmek rahatlatıcı olsa gerek.
Platform botların kombin seçenekleri çok zengin. Spor tarzda ya da bir kombin yapmayı düşünmediğiniz sürece platform topuklardan yararlanabilirsiniz.
Bot alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Ayak sağlığının ne kadar önemli olduğunu ve ayaklarımızın duruşunun omurga sağlığını doğrudan etkilediğini her fırsatta söylüyoruz. Ayrıca her zaman çok önemli olan malzeme ve üretim kalitesinin söz konusu botlar olduğunda daha da önemli olduğunu da unutmamalıyız. Gelin bot alırken dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde inceleyelim.
Öncelikle gerçek deriden ve doğal malzemelerden üretilmiş ürünleri seçmek ayağınızın konforu ve sağlığı için çok önemlidir.
Bilinen markaların ürünlerini seçmeniz üretim kalitesi açısından size daha garanti sonuçlar verir.
Her zaman ürünlerin her ikisini de denemeli, mağaza içerisinde atabildiğiniz kadar adım atarak, tam ayağınıza göre olup olmadığını kontrol etmelisiniz.