Clothing

Şık ve sempatik babetler...
Babet modelleri moda oldukları günden sonra popülerliğinden pek bir şey kaybetmediler. Çünkü en başta sundukları rahatlıkla, kullanan herkesi memnun ettiler. Bununla birlikte modacıların da kadınların babetlerle kurdukları bu bağ karşısında kayıtsız kalmayıp, her yeni sezonda koleksiyonlarında babetlerle de tamamlanacak kombinler sunması her dem moda olacak bir kadın ayakkabı çeşidinin en büyük destekçisi oldu.
Özellikle yaz aylarının en çok sevilen ayakkabı modellerinden olan babetler, aynı zamanda kurtarıcı rolünü de üstlendi. Az yer kaplamaları ve kolay taşınmaları itibari ile topuklu ayakkabının acı verdiği ya da durumu zorlaştırdığı durumlarda görevini gerçekleştirmek üzere yedekte tutulan model olarak da gönüllerimizde taht kurdular.
Babetlerin son derece rahat ayakkabılar olduklarını hepimiz biliriz fakat babetlerinden acı çekenler olduğu da gözden kaçmış bir konu değil. Peki bu neden oluyor? Öyle sanıyoruz ki doğru babeti seçmemiş olmaktan. Bu konuda sizlere yardımcı olacak bazı bilgileri paylaşmak vazifemiz. Gelin birlikte bakalım.
Babet seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Babet seçerken hayal ettiğimiz rahatlığı ve sağlıklı ayak pozisyonunu elde edebilmek için dikkat etmemiz gerekenleri maddeler halinde sıralayalım:
Dümdüz ayakkabı fikir olarak en rahat ayakkabı olarak bilinir. Ancak vücut ağırlığının ayaklar üzerinde eşit dağıtılması için topuk kısmında hafif de olsa bir yükselti daha sağlıklı bir duruş sağlar. Bu bakımdan topuk kısmında hafif bir yükselti olan babetleri seçmek daha uygun olacaktır.
Alacağınız babetin yan kısımlarının sağlam olmasına özen gösterin. Çünkü bu kısımlar ayağınızı kavramaz ise ayaklarınızın yanlarına doğru fazla yayılması hem ayak sağlığını kötü etkileyebilir, hem de ortaya çıkan görüntü hoşunuza gitmeyebilir.
Kaliteli malzemeler kullanılmış olmasına özen gösterin. “Babet ucuzdur” düşüncesi bazen son derece kalitesiz malzemeden üretilmiş ürünleri tercih etmemize neden oluyor. Böyle tercihler de ayak sağlığımızı kötü etkiliyor.
Eğer deri görünümünü tercih ediyorsanız, özellikle babetlerde gerçek deriden yapılmış ürünleri almanızı önemle tavsiye ederiz. Suni derilerde ayaklarınızın hem rahatsız olması, sert olan suni derinin ayaklarınızı kesmesi olasılığı ile karşı karşıya kalırsınız, hem de suni derinin içinde bulunması muhtemel kimyasallardan dolayı sağlığınızı riske atmış olursunuz.
Ayak numaranızı doğru hesaplayın. Özellikle babetler düz ayakkabılar olduğu için gün içinde ayaklarınızın hacminin değişme oranı daha yüksek olacaktır. Bu yüzden babet numaranızı iyi belirlemenizi tavsiye ederiz.
Babet numarasını en doğru nasıl belirlerim?
Babetler rahatlıkları için tercih ettiğimiz ayakkabılardır. Ancak yapacağımız yanlış tercihler dünyanın er rahat ayakkabılarını bile en rahatsız ayakkabılarına dönüştürebilirler. Malzemenin önemine önceki başlığımızda değinmiştik. Gerçek deri tercih etmek, gerçek derinin yumuşak ve kavrayıcı özelliğinden dolayı rahatlık açısından epeyce önemli bir kriter.
Bununla birlikte doğru numarayı seçmek de çok önemli. Babetlerin diğer ayakkabılara göre farklı bir yanı var. Düz ayakkabılar oldukları için, zemine tam basan ayaklarınızın gün içinde yaşadığı hacim değişikliği oranı babetlerde daha yüksek olacaktır. Ayrıca kilo alıp verme, aradan geçen bir kaç yıl gibi etkenlerle ayak numaranızda değişiklikler olabileceğini sizler de biliyorsunuz. Gelin size doğru ayak numarası belirleme yönteminden biraz bahsedelim.
Bu yöntem oldukça basit bir yöntemdir. Bunun için size gerekli olan sadece bir A4 kağıt, bir kalem ve bir cetveldir. A4 kağıdı düz bir zemine koyduktan sonra üzerine çıplak ayağınızda basıyorsunuz. Ardından en uzun parmağınızın ucuna bir çizik. Topuğunuzun tam arka noktasına bir çizik atıyorsunuz. Baş parmağınız demiyoruz çünkü, bazen diğer parmaklardan biri baş parmağından uzun olabiliyor. Daha sonra bu iki çizgi arasında tam bir doğru çizerek bu mesafeyi cetvelle ölçüyorsunuz. Elde ettiğiniz sonuçları aşağıdaki listeye bakarak değerlendirdiğinizde size en uygun babet numarasını bulabilirsiniz.
22,8 cm 35 numara
23,1 cm 35,5 numara
23,5 cm 36 numara
23,8 cm 37 numara
24,1 cm 37,7 numara
24,5 cm 38 numara
24,8 cm 38,5 numara
25,1 cm 39 numara
25,4 cm 40 numara
25,7 cm 4,5 numara
26 cm 41 numara
26,7 cm 42 numara
27,6 cm 42,2 numara
Eğer çok beğendiğiniz bir modeli gerçek deriden ve tam da ayağınıza uygun olarak aldıysanız, babetini uzun süre ve sağlıklı bir biçimde kullanabilirsiniz. Eğer babetinizi çok sevdiyseniz ve mümkün olan en uzun süre boyunca kullanmak istiyorsanız, o zaman babetlerinizin bakımını ve boyasını düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederiz.
Babet Ayakkabı boyası nasıl yapılır?
Dışarıdan bakıldığında son derece kolay görünen bu işlemin de yapılabilecek hataları ve en iyi sonucu almak için uygulayabileceğiniz püf noktaları bulunmaktadır. Biz hepsini bir arada liste olarak sunacağız sizlere. Gelin madde madde bakalım:
Öncelikle ellerinizi boyadan korumak için bir ince eldiven kullanmanızı öneririz. Malum ayakkabı boyası kolay çıkmıyor.
İkinci olarak elinizdeki boyanın ayakkabınızın hem dokusuna hem de rengine uygun yapıda ve renkte olduğundan emin olmalısınız.
Boyayacağınız ayakkabının tozunu almalısınız.
Eğer ayakkabınızın üzerinde tozdan fazlası varsa örneğin kirlermiş ise temizlemelisiniz.
Eğer ayakkabınızın ıslak ya da nemliyse boyama işlemine başlamamalı, mutlaka kurumasını beklemelisiniz.
Boyayı sünger ile uygulamalısınız. Eğer iyi bir ayakkabı mağazasından iyi bir ayakkabı boyası aldıysanız size iyi bir sünger de verilir. Eğer süngeriniz yoksa yumuşak ve sık dokulu bir sünger tercih etmelisiniz.
Ayakkabınızı boyayı az miktarda alarak, ince bir tabaka halinde, dairesel hareketlerle sürmelisiniz. Eğer boya belli noktalarda fazla kalırsa kullanım esnasında çatlama yapabilir.
Eğer süngerin ayakkabı üzerindeki kayganlığı azalıyorsa bu boyanın kurumaya başladığını gösterir ve size de işleminizi bitirmenizi söylemektedir aynı zamanda.
Boyama işlemi bitip, boya kuruduktan sonra, yumuşak bir fırça ya da bez yardımı ile derinin üzerinden geçerseniz daha pürüzsüz bir yüzey elde edebilirsiniz.