Clothing

Neden Alçak Topuklu Ayakkabı Giyiyorum?
Yüksek topukların kadın ayakkabı modasına girdiği günden beri vazgeçilmez cazibeleri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Sürekli yüksek dolgu topuklu ayakkabı ya da stiletto giyebiliyor olmak ancak film sahnelerinde bize sunulan hayatın bir parçası olabilir, hoş da bir hayaldir ancak gerçek hayat tabii ki biraz farklı olabilir.
İşte, okulda, tatilde; sokakta yürürken, vapura binerken, araba kullanırken, alışverişe giderken, yani günlük hayatın her alanında sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymek bir süre sonra rahatsızlık verebilir. Hem rahat hem şık olmak istediğimizde alçak topuklu ayakkabılar imdadımızı yetişir.
Kadınların yüksek topuklu stiletto yerine alçak topuklu ayakkabıları seçmesinin üç ana sebebi;
Stil Bütünlüğü
İstisnalar kaideyi bozmasa da yüksek topuklu stiletto üzerinde süzülmek bazı kadınlar için çok da önemli olmayabilir. Yanlış anlaşılmasın bundan şıklığa önem vermedikleri ya da modayı takip etmedikleri sonucunu çıkarılmamalıdır. Hatta birçoklarına göre modayı daha da çok takip edenleri vardır ancak hayat ritimleri zorunlu olmadıkları durumlarda onları kısa topuklu ayakkabılara doğru yönlendirebilir.
Rock, bohem, pop-art vs. genel giyim tarzı ne olursa olsun (mesela kısa topuklu bir bootie, çizme, loafer tüm bu saydığımız tarzlar ile uyumludur) çok çeşitli modelleri sayesinde de giyilen çok kombinle de uyum sağlayabilmektedir.
Stil bütünlüğü hakiki deri, süet, rugan seçenekleri de olan alçak ayakkabılar tercih ederek çok başarılı bir şekilde kurulmuş olsa da, yanlış şekilde giyilmiş kısa topuklu ayakkabı hiç istenmeyen sonuçlar da doğurabilir. O sebepten önemli olan sadece göz kamaştıran bir kombin oluşturmak değil, parçaları doğru şekilde giyebilmektir. Hatta şöyle de denilebilir; modayı takip edip çeşitli parçaları alarak üst üste giyen bir kadın için “zevkli, çalışkan ve alışverişi seviyor olduğu” söylenilebilir. Aldığı parçaları en ‘‘cool’’ biçimde kombinleyip, doğru şekilleri ile birbirine uyumlu hale getirebilen kadın ise “stil, cool ve kendisi marka” olan kadındır.
Bu sebepten yazının ilerleyen bölümlerinde:
Hangi renkler tercih edilebileceğine
Hangi kombinlerin altına alçak topuklu hakiki deri, süet, rugan ayakkabılar giyilebileceğine,Bu uyumu yaratırken dikkat edilmesinde fayda olanlara göz atacağız.  
Ortam (Dış Etkenler)
Günlük hayatta sürekli çarşı, pazar, çocuk ardında koşuşturan bir ev hanımı; ofiste tüm gün oturarak çalışırken ayakları şişen, iş yerinde oradan oraya hızlı hareket etmesi uzun saatler ayakta kalması gereken bir iş kadını; okula gitmek için metropol şartlarında 3 vesait değiştirmek durumunda olan aktif, dinamik, heyecanlı bir öğrenci...
Tüm bu saydığımız kadınların ayaklarında tüm gün yüksek topuklu stiletto ile gezdiğini düşünmek bile acı verici değil mi?
Örneğin, bol yokuşlu İstanbul’un sokaklarında ince topuklu rugan stiletto ile yürümeye çalışmak oldukça zor olabilir. Ya da çocuğunu oynamaya oyun parkına götürdüğünde file çoraplar ile incecik çok yüksek topuklu, bej ya da bordo stilettosu kumlara saplanıp duran bir annenin hayatı hiç de kolay olmayacaktır.
Kar yağdığında ince topuklu vizon, bej veya taba rengi, süet bir çizme giymek yerine az topuklu tabanı kaymayan siyah, bordo gibi koyu renklerde bir hakiki deri, süet, rugan bootie ya da çizme giyilmesi ayağın kaymaması için gerekli olabilir.
Tüm bu örneklerinde verdiği mesaj gibi bazen kadın topuklu ayakkabı giyilmeye hevesli olsa da ortamlar müsait değildir. Demek ki her an gönülden geçen gibi giyilemiyor, kişinin ruh hali değil bazen elde olmayan bazı etkenler ne giyeceğimize karar vermemize sebep olabiliyor.
Sağlık
Ayaklar tüm vücudun ağırlığını taşıyan fedakar uzuvlarımızdır. Vücut ağırlığının yüzde altmışının topuk, yüzde kırkının parmaklar üzerinde olduğu düşünelim.  Yüksek ayakkabı ile de topuklarda olması gereken ağırlık parmaklara doğru kayar. Bu ağırlık kayması sürekli yüksek topuklu ayakkabı kullanan bir kadının ayak sağlığında çeşitli yıpranmalara sebep olabilir.
Ağırlığın tek yüklendiği yer sadece ayaklar değil dizler ve ayak bilekleridir. Bu yüklenme vücudun ağırlık merkezlerini değiştireceğinden çeşitli ağrıların da nedeni olabilmektedirler.
Geniş burunlu, az topuklu ayakkabı modelleri yerine dar burunlu, topuklu ayakkabı çeşitlerinin de sürekli kullanımı ayak kemiklerinde türlü bozulmaları da beraberinde getirebilir.
Hiç topuğu olmayan düz ayakkabı modellerinin de ayak sağlığı üzerine olumsuz etkileri olabilmektedir. Sürekli çok düz ayakkabı giyilmesi, topuklara ağırlık binmesine sebep olacağından  bel çukurunun düzleşmesine, bel fıtığının gelişmesine sebebiyet verebilir. Ayrıca dizlere aşırı basınç uygulanmasından kaynaklı menisküs problemleri sıkıntı yaratabilir. Tüm bunların yanı sıra topuk dikeni de çok sık düz ayakkabı giyiliyor olmasının sonuçları arasında sayılanlardandır.
Demek ki neymiş topuklu ayakkabı ya da düz ayakkabı modellerini sürekli tercih etmemek mümkünse yerine göre dengeli bir şekilde giymek gerekirmiş.
Bu tip ayakkabı seçimlerinde diğerlerinde olduğu gibi en sağlıklı, sağlam ve uzun ömürlü tercih hakiki deridir. Yumuşak hakiki deri ya da süet bir süre sonra esneyerek ayağın biçimini de alacağından sağlık problemi olanlara da özellikle tavsiye edilir.
Ayrıca yaşlı ve hamile kadınlar için küçük ya da dolgu topuklu yine en ideal ayakkabı  çeşitleri arasında sayılabilir.
Basında Alçak Topuklar Yürüyor!
Alçak topuklu ayakkabı bir yandan da haberlere konu olan, popüler denebilecek bir konu . Basına yansıyan ilginç mücadeleler ve yasaklamalara örnek vermek gerekirse;
Londra’da bir resepsiyonist kadının yüksek topuklu ayakkabı yerine kısa topuklu ayakkabı giymek istemesi şirket tarafından kabul görmemiş. Kadın imza kampanyası başlatarak dikkatleri konunun üzerine çekmiş ve şirketin kıyafet politikasında değişikliğe gitmesini sağlamış.
Dünyaca ünlü Cannes Film Festivali’nde de topuklu ayakkabı giymeden kırmızı halıda yürünmesinin uygunsuz olacağı söylemi ile geri çevrilen film yapımcısı ve prodüktör bir kadının durumunun basına yansıması büyük ilgi gördü. Kadınların topuklu ayakkabı tercihlerinin özgürlük olduğuna dair birçok yazı yazıldı çizildi. Olaylar sonrasında festival sorumluları her ne kadar “öyle bir yasak yok” dese de görevlilerin bu konuda uyarılmış oldukları söyleniyor.
Alçak Topuklar Nasıl Giyilmeli?
Kısa topuklu ayakkabı tercihinin haliyle boyu uzatmaya çok bir etkisi olmayacaktır. Bu sebepten uzun boy efektini çeşitli ipuçları ile yaratmak gerekebilir.
Kısa elbise ve eteklerle rahatlıkla alçak topuklu ayakkabı giyilebilir, boyu kesmez. Kısa topuklu çizme ve bootieler taytlar ile ideal çiftlerdir. Cigarette pantolonlarla da özellikle klasik modelleri, ofis ortamları içinde uyum içinde giyilebilirler. Skinny, boyfriend, mom jean sezonun getirisine göre hangisi moda olursa olsun alçak topuklu siyah, bordo, bej, taba, vizon renkli deri, süet ya da rugan stiletto ile cool kombinler yapılabilir. Bacak boyu kısa kadınların özellikle vizon, taba, bej gibi nude renkler tercih etmeleri proporsiyonlarının daha düzgün görünmesine  her daim yardımcı olacaktır.
Ne uzun ne kısa, alçak topuklu hakiki deri bir ayakkabı, ayak için en sağlıklı seçimlerdir. Alçak topuklu ayakkabı ile mutlu, cool kombinler ve dengeli günler dileriz...