Clothing

Abiye ayakkabı nasıl seçilir? 
Kadın ayakkabı modelleri arasında seçimi en zorlu modeller abiye modeller olabilir. Çünkü kıyafetinizle ilgili uygunluk onayı alması gereken pek çok kriterin yanı sıra aynı zamanda konforunuza ve ayak sağlığınıza da uygun olmasını sağlamak gereklidir. Abiye ayakkabı en şık olmak istediğiniz zamanlar için seçtiğiniz, bu yüzden belki de konforunu ikinci plana atabildiğiniz ayakkabılardır. Ta ki, ayakkabılarınız gecenin daha ilk saatinde dayanılmaz oluncaya kadar.
Elbette bir abiye ayakkabıdan spor ayakkabı rahatlığı beklememiz biraz abartılı olur. Ancak doğru kriterlerin geçerli olduğu bir alışverişte diğerlerine oranla çok daha rahat bir ayakkabı seçmemiz mümkün olabilir.
Abiye ayakkabının seçiminde önemli kriterler yalnız rahatlık ve konforla bitmiyor elbette. Doğru gece elbisesiyle doğru abiye ayakkabıyı kombine edebilmek için uymamız gereken bazı kurallar var. Yazımızın devamında sizlere onlardan da bahsedeceğiz. Ayrıca beğenerek aldığınız ve severek giydiğiniz abiye ayakkabılarınızı uzun süre yeni kalacak şekilde nasıl saklayabileceğinize dair de önerilerimiz olacak. Buyurun, hepsine birlikte bakalım.
Rahat abiye ayakkabı nasıl seçilir? 
Yazımızın ilk bölümünde de bahsettiğimiz gibi görünüşüne bakarak çok beğendiğimiz ve ayağımıza denediğimizde de uygun olduğunu düşündüğümüz abiye ayakkabılar o özel gecenin daha ilk saatinin sonunda acı verici olabiliyor. Bu bakımdan ayakkabılarınızı seçerken de kullanırken de işinize yarayabilecek püf noktalarını bilmek sizi çok rahatlatacaktır. Gelin okuması ve akılda tutması kolay olsun diye madde madde yazalım:
İlk aşama deneme. Öncelikle ayakkabılarınızı oturarak değil, mutlaka ayakta denemeli, her iki çiftini de birden giymelisiniz.
Deneme aşamasına yeterli zamanı ayırmak önemli. Denediğiniz ayakkabılar ile geçirebildiğiniz kadar zaman geçirin, mağaza içerisinde atabildiğiniz kadar adım atın ve size kendinizi nasıl hissettirdiğine iyice bakın. Yanlış ayakkabı seçimleri genellikle acele yapılan alışverişlerde gerçekleşiyor.
Ayakkabılarınızın gerçek deriden yapılmış olması çok önemli. Suni malzemeler rahat abiye ayakkabı rüyanızı gerçekleştirmekte pek başarılı sayılmazlar. Çünkü suni malzemeler gerçek deri malzeme gibi yumuşak değildir, ayağınızı sıkabilirler, vurabilirler ve kesebilirler.
Eğer burnu kapalı bir abiye ayakkabı alıyorsanız, taban kısmı ile topuk arasındaki eğimin mümkün olduğunda yatay forma yakın olmasına özen gösterin. Dik açılarda ayaklarınız ön kısma doğru kayacağından ayaklarınız ayakkabının burun kısmında sıkışabilir.
Eğer stiletto gibi bir ayakkabı modeli seçiyorsanız, iyi ayakkabı mağazalarında bulunan ayakkabı pedlerinden yararlanabilirsiniz. Bunlar ayaklarınızın kaymasını önlemeye yardımcı olacaktır.
Ayakkabınızın topuk yüksekliği ayakkabının modelini seçmenizde belirleyici bir kriterdir. Topuk boyu yüksek ayakkabılarda yuvarlak burunlu modelleri tercih etmenizi öneririz. Böylece öne doğru baskılanan ayaklarınızın parmak kısımları daha az sıkışır ve daha rahat bir kullanım yaşarsınız.
Ayakkabı alışverişinize yeterince zaman ayırdığınızdan emin olmanın yanı sıra ayaklarınızın şişme paylarını da hesaba katmanızı öneririz. Eğer alışverişinizi sabah saatlerinde yapıyorsanız, öğleden sonra ve akşam saatlerinde ayaklarınızın biraz şişeceğini ve hacminin genişleyeceğini hesaba katmayı unutmamanızı tavsiye ederiz.
Eğer denediğiniz ayakkabı daha deneme aşamasında size ufak tefek rahatsızlıklar veriyorsa, yarım numara da olsa büyüğünü de denemenizi öneririz. Daha giydiğiniz anda rahatsız eden ayakkabı, sizi onları kullanırken daha çok rahatsız edecektir   Abiye ayakkabı nasıl kombinlenir? 
Abiye ayakkabıların kendi içinde pek çok çeşidi ve varyasyonu var. Size spesifik olarak şu ayakkabıyı seçin demiyoruz, demeyiz de çünkü hanımların ayakkabı konusundaki beğenisi her şeyin üzerinde. Biz yalnız kombinleme üzerine bazı fikirler vermeye çalışacağız. Bu öneriler kanun değil, bu önerileri çiğneyerek de harika kombinler yapabilme olasılığı var ancak işimizi garantiye alalım istersek; temel bazı kuralları bilmekte yarar var. Gelin başlıklar halinde bakalım. 
Sadelik/Gösteriş tezatı
Abiye ayakkabılar nasıl kombinlenir sorusuna verilecek anahtar cevaplardan biridir. Eğer gösterişli bir gece elbiseniz varsa, örneğin pullarla, payetlerle, taşlarla işlenmişse bu kez abiye ayakkabınızı daha sade seçmeniz isabetli olacaktır. Bunun tersine elbiseniz daha sade ise bu kez abiye ayakkabılarınızı daha gösterişli modellerden seçebilirsiniz.
Renk seçimi
Abiye elbiselerinizde ayakkabılarınızın rengi elbisenizle benzer tonlarda olabileceği gibi tamamen farklı bir tonu aşağıda ayakkabı olarak patlatmakta bir seçenek olabilir. Örneğin kırmızı renklerde bir abiyeniz var ise mor renk bir ayakkabı seçmek ortaya sıra dışı ve bir o kadar da şık bir kombinasyon çıkaracaktır. Bununla birlikte iddialı renklerde ya da karışık renklibir abiye elbise giyiyorsanız, ten rengi, ‘yok’ gibi bir abiye ayakkabı seçerek de farklı bir şıklık yaratabilirsiniz.
Açık abiye ayakkabı mı? / Kapalı mı?
Eskiden bu kararı içinde bulunduğumuz mevsime göre alırdık. Ancak bu kural değişti. Artık kış mevsiminde de açık abiye ayakkabı giyilebiliyor. Bunun kararını elbisenizle ne kadar te gösterdiğinize göre verebilirsiniz. Mesela dekoltesi fazla olmayan, kolları ve bacakları önemli ölçüde kapatan bir abiye elbise ile açık abiye ayakkabı giymek çok moda. Ya da tam tersine abiye elbiseniz dekolteli, kolları ve bacakları açıkta bırakan bir elbise ise bu kez kapalı abiye ayakkabılar ve hatta abiye botlar bile kullanılabilir.
Abiye ayakkabılar nasıl saklanır?
Eğer severek aldığınız ve giydiğiniz abiye ayakkabılarınız uzun süre yeni kalsın istiyorsanız, onları nasıl sakladığınız sorusu önem kazanıyor. Malum, abiye ayakkabılar zamanının önemli bir kısmını ayakkabı dolabında geçiriyor. Bu yüzden abiye ayakkabılarınızı ezilmemeleri ve zarar görmemeleri için mutlaka kutularının içinde muhafaza etmenizi öneririz. Formunu koruması için iç kısımlarına kalıplar yerleştirebilirsiniz. Eğer kalıbınız yoksa buruşturup sıkıştırdığınız kağıtlarla da kendi kalıbınızı yapabilirsiniz.
 Abiye ayakkabılarınızı temiz saklamak da çok önemli. Nemli bezle silerek ve mutlaka kurulayarak saklamanızı öneririz. Ayakkabı mağazanızdan edineceğiniz bakım malzemelerini de kullanabilirsiniz. Eğer ayakkabılarınızı uygun koşullarda saklarsanız, yıllarca kullanabilirsiniz. Malum, abiye ayakkabılar sık kullanabildiğimiz ayakkabılar olmadıkları için, bir yerlerde saklayıp yıllar sonra bile çıkarıp kullanmak isteriz. Bu bakımdan temizliğine ve formunu bozmadan korumaya özen göstermeliyiz.