Clothing

Cüzdan alırken dikkat edilmesi gereken detaylar...
Cüzdan alırken kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlar iyi analiz edilmelidir. Ekstra bölmeler hariç genelde kartlık, bozuk para, kimlik&ehliyet, kağıt para bölümlerinden oluşan cüzdanı almadan önce şu an kullanılan cüzdanda nelerden memnun olunduğu,  keşke bu kadar büyük olmasa denilen özellikler göz önüne alınmalıdır. Daha büyük bozuk para gözüne, daha çok kart bölümüne ihtiyaç var, diye karar verilerek kişisel kullanıma uygun en işlevsel hakiki deri model seçilmelidir.
Tercih sebebi olarak çantada ekstra bozuk para çantası taşınıyorsa farklı fonksiyonları olan cüzdanlar alınabilir. Bu durumda bozuk para gözünün olmadığı, diğer kullanım alanların daha büyük olduğu cüzdanlar tercih edilebilir. Cüzdandan ayrı kartlık taşınması durumunda ise farklı fonksiyonları fazla olanlar alınabilir.
Kadınlar erkeklerden farklı olarak cüzdanlarını genelde ceplerinde değil çantalarının içinde taşırlar. Bu sebepten kullanılan cüzdanın büyüklüğü kullanılan çantaların boyutuyla orantılı olmalıdır. Minik bir çantanın içinine kocaman bir cüzdanı sığdırmaya çalışmak hem çantanın formunu bozacak hem de kullanım alanını daraltacaktır. Ayrıca küçük çantalar için kartlık formundaki hakiki deri cüzdan kartlıklar da ideal seçenekler arasındadır.
Doğru boyda cüzdan kullanılıp kullanılmadığını teşhis etmenin çok kolay bir yöntemi vardır hatta kolay bir gözlem yapılarak da rahatlıkla anlaşılabilir. Bir kadın cüzdanına ihtiyacı olduğunda elini attığı gibi cüzdanını bulamıyorsa ya da çantasına cüzdandan başka ekstra taşımak istediği gözlük, telefon, mendil, ruj gibi ihtiyaçlarını sıkıştırarak koyuyor ya da koyamıyorsa cüzdan seçiminde sorun var demektir.
Büyük çanta kullananların cüzdan seçimini de yine büyük modellerden tercih etmesi, kasa önlerinde dakikalarını elleri cantalarında cüzdan arayarak  geçirmemeleri için doğru önlem olacaktır. Kullanım alışkanlığına bakıldığında da büyük çantaları kullanmayı tercih eden kadınlar yanlarında fazla eşya taşımayı seven, tedarikli kadınlardır. Boyutu çok küçük olan bir cüzdan bu yapıda olan bir kadının kullanım alışkanlığına yeterli gelmeyecek, taşımak istediği ekstraları çantanın içinde kaybolacaktır.
Cüzdan Çanta ile takım mı olmalı?
Cüzdan ve çantanın takım olması şık bir ayrıntıdır hatta mümkünse tercih edilmelidir. Ancak kadınların çanta sayısı ve kullandıkları çantaların farklı materyalleri düşünüldüğünde bu pek mümkün değildir. Bu sebepten cüzdan seçimlerinin hemen hemen tüm çantalar için kullanılabilinecek form ve materyalde olması uyum ve kolaylık sağlayacaktır. Takım değilse bile hakiki deri olması sebebiyle kaliteli bir çantanın içinden yine aynı kalitede hakiki deri bir cüzdan çıkarsa doğru kombinasyon ve uyum yakalanmış demektir.
Cüzdanın rengi illaki çantanın renginde olmak zorunda değildir, uyumlu ya da tamamen zıt renkte de kullanılabilir. Bu tip kombinasyonlarda da durum yine aynıdır, cüzdan ile çantanın materyali aynı olursa yine aynı şık tavır korunmuş olur. Demek ki olay renkte değil aynı materyalde.
Hakiki deri uzun ömürlü ve sağlamdır. Cüzdan uzun süre kullanan aksesuarlardandır ve çabuk deforme olmaması önemlidir. İyi bir markanın kullandığı hakiki deri materyal kadar dikişleri de bu sağlamlığı destekler, ömrünün daha da uzamasına sebeptir. Bu sebepten de hakiki deri olan ürünleri satın alırken fiyatına çok da takılmadan kullanım süresine bağlı olarak gönül rahatlığı ile yüksek meblalar ödenebilir, deriye verilen para bir çeşit  yatırım gibi düşünülebilinir.
Cüzdanların abiyesi, sporu olur mu?
Kadın kıyafet kombinleri erkeklere göre daha çeşitli ve renklidir. Giyilen her  renge uygun cüzdan almak mümkün olamayacağı için öncelikle tarza uygun seçimler yapılmalıdır. Şüphesiz gidilecek ortamın dress codu da bu seçimi yaparken çok önemlidir.
Akşam bir davete gidiliyorsa ve minik bir clutch alınıyorsa giyilen tuvalete tamamen tezat çiçekli spor bir cüzdanın o şık deri çantadan çıkması hiç uygun görünmeyecektir. Hatta böylesi bir görüntüye abes demek kaçınılmazdır. Gece elbisesiyle küçük hakiki deri, saten, şık tokalı cüzdanlar tercih edilmelidir. Cüzdan çantalar da „neden olmasın?“ dedirten alternatiflerdendir.
Üzeri sivri detaylı, taşlı cüzdanlar çantada telefonunuzu ve diğer eşyaları çizebileceğinden günlük hayat için ideal değildir. Gece küçük çantalarla dikkatlice kullanılabilir.
Günlük kullanımda genel stilin önemi cüzdan seçiminde yine çok önemli etkendir. Tarzı spor olan bir kadın kıyafet bütünlüğünü sağlayabilmek için paralel aksesuarlar kullanması gerekir. Baştan aşağı spor giyinmiş bir kadının cebinden cantasından ya da cebinden taşlı, tokalı bir cüzdan çıkması adeta stilinin bütünlüğünü bozguna uğratacaktır. Böylesi tezat görüntüler vermemek için de o gün giyilecek kombine göre aksesuarlar seçilmelidir.
Kullanılan her aksesuar, üzerimizde taşıdığımız her ayrıntı yaşam şeklimizi yansıtmalıdır. Alakası olamayan bir ayrıntı bütünü bozacak sanki bize ait değil gibi duracaktır.
Giyim tarzınız ve yaşam alışkanlıklarınız ne olursa olsun, siyah renkte, hakiki deri, sade bir cüzdan uzun ömrü ve kullanışlığı ile her ortama uyum sağlayacaktır.