Clothing

Casual çanta nasıl olur?
Casual günlük anlamına gelir. Casual giyim ise resmi olmayan, rahat ama aynı zamanda şık kombinlerin tarzına verilen genel isimdir. Ne çok spor, ne çok resmidir. İkisinin arasında dengeli bir yerdedir. Casual kombinlerde spor detaylar klasik detaylarla uyum içindedir.
Bazı şirketler „free Friday“ denilen haftanın bir gününde, adından da anlaşılacağı gibi genelde Cuma gününde, casual giyim serbestliği sunmaktadır. Dengeyi şöyle anlatabiliriz işe giyilecek kadar ölçülü ve şık, işten sonra günlük hayata devam edebilecek kadar rahat.
Spora giderken, okula giderken ya da işe giderken erkeklerin çanta takması normal bir durum sayılırken, günlük kullanım için çanta taşımaları uzun bir süre garipsendi. Tabii 90’lı yılları kasıp kavuran freebag modellerini saymazsak. Hem kadınların hem erkeklerin kullandığı bu çantalar geriye dönüp bakıldığında garipsenmemiş gariplikler kategorisindedir. Yıllar geçtikçe moda rüzgarı neyse ki freebagleri zamanın tozlu sayfalarında bırakmış günümüzün tarz çantalarını beylerin dolaplarına kazandırmıştır.
Metropol sokaklarında artık stil sahibi, havalı erkeklerin kombinlerine uygun deri çantaları ile göz doldurmaktadır.
Klasik deri evrak çantaları casual, günlük kullanımlar için pek uygun değildir. Sokakta kanvas spor bir pantolon ve sandaletler ile elinde çok ciddi dört köşe bir evrak çantası ile gezen biri görülse pek çok insan tarafından zevksizlikten de öte kuşku ile karşılanabilir. Bahsi geçen günlük çanta modelleri askılı (postacı çantası) elde taşınan spor şık çantalar ya da hakiki deri sırt çantalarıdır.
El çantaları
Gündelik kullanım için de uygundurlar ancak işe casual gidebilen erkeklerin daha çok tercih ettiği çantalardır. Keten pantolonlar, çok klasik olmayan kısa, dar paçalı erkek pantolonları, spor ceketler ile birlikte rahatlıkla takılabilirler. Eğer casual çantaları derecelendirirsek aralarında klasiğe en yakın olanları bu modellerdir.
Genellikle işe giderken kullanıldığı da düşünülürse suni deri değil hakiki deri tercih edilmelidir. Kaliteli, uzun ömürlü ve sağlam olan deri el çantaları için idealdir.
Kombinlenirken o gün giyilen kemer ve ayakkabının renkleri esas alınmalıdır. Kahverengi kemer giyildiği bir gün siyah bir çanta taşımak hoş durmayacaktır. Tarzda, materyalde ve renkte bütünlük önemlidir ve belli ufak detaylara dikkat etmek doğru parçaların biraraya gelmesini sağlayacaktır.
Askılı Çantalar 
Bu çanta modelleri hem tek omuza düz askılı hem de postacı çantası gibi omuza çapraz askılı olarak takılabilmektedir.
Hem iş çantası olarak hem de günlük kullanım için uygundurlar. Hafta sonu spor kombinlerle rahatlıkla kullanılabilirler. İşe giderken de casual giyim ile uyumludurlar. Günlük hayatta ve işte kullanılabilindiklerinden daha çok takılacaklardır. Bu sebepten uzun ömürlü ve sağlam olmaları çok daha önemlidir yani suni deri tercihleri yerine tüm bu özelliklere sahip hakiki deri almak daha uygun olmayacaktır.
Sırt Çantası
Tekstil materyalleri ile tasarlanmış olan modeller spor ve tamamen günlük kullanımlar için idealdir. Ancak gerçek deriden olan sağlam ve dayanıklı sırt çantaları ofis ortamı için rahatlıkla tercih edilebilir. Özellikle  Notebook, notepad gibi çantanın yükünü biraz daha ağırlaştıracak eşyalar taşınıyorsa deri sırt çantası idealdir.
Sağlık açısından da iki omuzdan askılı olduğundan yükü tek askılılar ya da el çantaları gibi tek bir kolun üstlenmesi yerine iki omuza eşit olarak dağıtırlar.
Sırt çantası ile spor da olsa ceket kullanımları aslında çok da doğru değillerdir çünkü ceketin omuzlarının kırışmasına sebep olacaklardır. Gömlek, mont vs olabilir.
Kullanım amacı ile bağlantılı olarak işlevsel olaları da önemlidir. Notebook da taşınacaksa çanta koruyucu ile desteklenmiş bir göze sahip mi diye diğer ihtiyaç duyuyan gözler ile birlikte kontrol edilmelidir.
Erkek çantasının olmazsa olmazları 
Özellikle işe giderken çantada ilk etapta akla gelen bulunması gerekenler;
Deri cüzdan,
Kartvizitlik,
Telefon, şarj aleti, duruma göre ani şarj bitimlerinin önüne geçmek için Powerbank,
Memorystick,
Sigara kullanmasa bile centilmenliğini her ortamda göstermek için çakmak, Kaliteli bir marka kalem,
Her ihtimale karşı hep bir not defteri.
Günlük kullanımlar için günün akışına göre çok çeşitli eşyalar eklenip çıkarılabilir.
Günlük hayatta sıklık ile kullanılan casual çantaları alırken stiliniz, genel kullanım alışkanlıklarınız ve girip çıktığınız ortamların gerekliliğini düşünerek, kaliteli uzun ömürlü hakiki deri tercihler yapabilirsiniz.