Clothing

Spor ayakkabı neden hep trend?
Spor ayakkabının moda tarihindeki gelişimine bakarsak, ilk çıkışında cinsiyetinin erkek olduğunu söylenebilir. Zaman ilerledikçe kadınlar için de çok çeşitli modeller mağazalarda yerini bulmuştur.
Sneakers ayakkabı olarak da bilinen spor ayakkabılar, sadece spor amaçlı kullanılırken, günümüzde günlük hayatta çok çeşitli kombinlerin tamamlayıcısı olmuşlardır.
Sneakers olarak anılmasının sebebi; bu ayakkabıların tabanları lastik olduğundan ses çıkarmamalarıdır. “Sneak” kelimesi ingilizcede “gizlice” anlamına gelmektedir.
Moda tarihinin devrimlerinden biri olan bu ayakkabı çeşidi sayesinde her ortama uyum sağlamayan, kayan, ergonomik olmayan ayakkabılardan kurtulunmuş ayak sağlığını her spora göre ayrı koruyan sessiz spor ayakkabılar günlük yaşama kazandırılmıştır.
“Spor ayakkabının mevsimi olur mu?” derseniz, hakiki deri bir spor ayakkabının mevsimi olmaz ancak farklı tekstil materyallerinden üretilenleri su geçiriyorsa kuru havalarda giyilmelidir.
Her keseye uygun fiyatları, her zevke uygun desenleri ile özellikle deri olan modelleri, tüm zevklere hitap edecek, beylerin kendini tarzı ile ifade etmelerine olanak sağlayacaktır.
Spor ayakkabının içine özellikle sıcak aylarda ayakların terleyerek istenmeyen sonuçlar vermemesi için çorap giyilmesi önerilir. Erkekler için her boyda ve renkte ayakkabı çorabı üretilmeye başlanmıştır. Özellikle günlük hayatta rahatlıkla kullanmak için, ayakkabının dışına taşmayan, görünmeyen minik boyutlarda çoraplar rahatlıkla tercih edilebilir.
Spor ayakkabı nasıl kombinlenir?
Doğru kombinlendiği takdirde zamansız, mekansız çeşitlerden sayılabilinecek sneakers giyerken yanlışlara düşmemek için belli başlı birkaç çizginin üzerinden geçmekte fayda var.
Klasik kombinlerle
Sadece spor yaparken giyilmeyen sneakers günlük hayatta sokakları adımlarken, iş hayatında hatta resmi davetlerde bile zevke göre, uyumla giyilebiliyor.
Klasik kesimli takım elbiselerin, yine klasik tarz kumaş pantolonların (bol paça gibi) altına giyilmesi hiç hoş durmayacaktır. Ancak İtalyan kesim trendy dar ve kısa paça kumaş pantolonların altına şık bir sneakers giyilebilir. Bu gibi kombinlere uygun spor ayakkabıyı seçmek çok kolay değildir. Örneğin çok renkli, karışık desenli ayakkabıları tercih etmek bu tip eşleştirmeler için yanlış olacaktır. Bütünlük sağlamayacaktır. Düz, şık spor ayakkabı modelleri kişinin stiline göre yorumlanarak kullanılabilir.
Klasik elbise altına sneakers giyildiğinde kravat takılmaması ya da kişinin yansıtmak istediği tarzı destekler nitelikte popart desenli bir kravat takması kesinlikle tarz duracaktır. Klasik bir papyon yerine örneğin pop, ahşap bir tasarım papyon tercih edilebilir. Riski en az olanı ise renklere ve yine yansıtılmak istenen stile uygun mendillerdir. Hepsinin ayarını doğru tutturabilen bir erkek klasik bir elbisenin altına absürt bir yaklaşım sayılan sneakers giyilmez tabusunu tek hareket ile yıkacak, çok da cool görünecektir.
Spor şık kombinlerle
Mesela blazer ceket, renkli pantolon altına spor ayakkabılar ile çok dikkat çekici kombinler yapılabilir aynı zamanda keten ceketlerle de şahane sonuçlar çıkarılabilir. İçe spor gömlekler giyilebileceği gibi, basic bir tshirt ile de kombin tamamlanabilir. Tarzını bir tık daha yüksekten konuşturmak isteyen erkekler, çeşitli renklerde mendiller ile ters köşe adından söz ettirir kıyafet ve aksesuarları bütünleyip, girdiği her ortamda ilgi odağı olabilir.
Spor kombinlerle
ligili sporlara göre farklı özelliklerde olan spor ayakkabıları markaların ürün yelpazelerinde kolaylıkla bulmak mümkündür. Tenis, futbol, voleybol outdoor sporlar gibi birbirinden farklı spor dalları için uygunluklarına göre değişken fiyatları ile zevke en uygun olan ayakkabı satın alınabilir. Gerek tasarımlarının, renkliliklerinin (özellikle neon renkler) aktif sporlara göre üretilmesinden günlük hayata çok uygun modeller değillerdir. Erklerin bir kısmı günlük kombinleri ile bu özel amaçlı ayakkabıları kullansalar da yavaş yavaş bu alışkanlık yerini günlük ve sporluk olarak ikiye ayırmıştır. Zaten bilindiği gibi spor salonlarında da dışarıda giyilen ayakkabıların kullanılmaması tercih edilmektedir. 
Günlük hayatta kullanılabilen spor ayakkabılara gelince bu tip ayakkabılar için  vazgeçilmez kusursuz çift tabii ki jean pantolonlardır. En rahatta jeanler ile giyilir zaten. Paçası, boyu, rengi ne olursa olsun uygun fiyatları olan her tarza uygun sneakers modeline ulaşıp, almak çok kolaydır.
Keten gömlek ve pantolonlar özellikle yazın erkekler için serin, doğal, hava aldıran tercihlerdir. Yine sağlıklı bir diğer tercih olan özenle seçilmiş hakiki deri bir spor ayakkabı günün her türlü koşuşturmasında ortama uyum sağlayıp, hızlı hareket edebilmek için idealdir.
Tercih hangi tip sneakers olursa olsun, ne tarz bir ortamda giyilirse giyilsin bağcıkları etrafta sallanan, bakımsız, pis giyilmemelidir. Spor modeller evet rahatlığı simgeler ancak bakımsızlığı değil. İkisini karıştırmamakta her zaman fayda vardır.
Outdoor koşullara uygun, zamansız, stile uygun, hakiki deri bir spor ayakkabı doğru kombinler ile yaşanılan gün için en şık bir kurtarıcı olacaktır.