Clothing

Erkek modasında bir klasik: Loafer!
Erkeklerin ayakkabı konusunda seçenek azlığından yakındıklarını biliyoruz. Ancak bunu yalnız loafer model ayakkabıların bile çeşitliliği ile çürütebileceğimizi de söylemeden geçemeyeceğiz. Ayakkabı tasarımcıları artık yalnız kadınlar için çalışmıyorlar. Erkek modası için de harika şeyler tasarlıyorlar. Hatta loafer ayakkabılar için tasarladıkları öylesine çok beğeniliyor ki bu loafer ayakkabılar artık kadın ayakkabı modasında da önemli bir yer kazanıyor git gide.
Belki loafer kavram olarak bizim için yeni ve belki de bazılarımızın gözünde hemen bir şey canlanmıyor olabilir. Aslında bildiğiniz bir tarz. Malum, moda dünyanı yeniden yorumladıkları her stile yeni bir isim de kazandırıyorlar. Bu bakımdan belki de loafer ayakkabılar hakkında söyleyeceğimiz pek çok şeyden önce loafer ayakkabı tanımı yapmak daha iyi olacaktır.
Loafer ayakkabı nedir?
Tanımlamaya teknik olarak başlayalım. Genel olarak düz, ağırlıklı olarak deri, nubuk ve süet malzemeden yapılan, kumaş ve lastik türlerine de rastladığımız, klasik ayakkabıya çok yakın esintiler barındıran, kimi zaman dümdüz tasarlanan kimi zaman da aksesuarlarla zenginleştirilen ayakkabılardır. Yine ağırlıklı olarak koyu renklerde hazırlansalar da özellikle erkek modasında renklerin hakimiyeti arttıkça pastel tonları ve hatta canlı renkleri de barındıran loafer ayakkabılar hafifliğin, rahatlığın ve şıklığın ayakkabıları olarak da bilinirler.
Öyle sanıyoruz ki loafer rahatına düşkün anlamına geldiği için ayakkabı tasarımcıları bu ayakkabı modelleri için bu ismi seçmişler. Bize sorarsanız isimlerinin hakkını sonuna kadar veren ayakkabı modelleri olduklarını söylemek isteriz. Özellikle erkek modasında ‘smart casual’ tarzın yükselişe geçmesiyle birlikte yükselişe geçen loafer ayakkabıların nasıl seçileceğine dair bazı önerilerimiz olacak.
Loafer ayakkabı nasıl seçilir?
Ayakkabı illa ki denenerek alınan bir üründür ancak söz konusu erkeklerin alışverişe ayırdıkları zamanın kısalığı olduğunda biz ayakkabı alışverişine yeterince zaman ayırdığınızdan emin olamıyoruz. Halbuki alışverişte en çok ayakkabı seçimine zaman ayırmak gerekir. Hele ki loafer ayakkabılar gibi zaman zaman çorapsız giymek isteyeceğimiz ayakkabılar söz konusu olduğunda. Evet, zaman ayırmak gerektiği kuralını buraya bırakıyoruz.
Ayakkabıların mutlaka her ikisini birden deniyoruz. Bu ayakkabılarla mağaza içerisinde yürüyerek atabildiğimiz kadar adım atıyoruz ve ayakkabıların hem beden olarak ayağımıza uygunluğunu kontrol ediyoruz hem de tabanının esnekliğine iyice bakıyoruz. Bu tarz ayakkabılarda taban esnekliği çok önemlidir. Esnek olmayan tabanlar hem yürüyüş konforunuzu azaltır, hem de kısa süre içerisinde ayak tabanlarınızı rahatsız eder.
Loafer ayakkabıların üretildikleri malzemeler, ayakkabı satın alırken değerlendirmemiz gereken bir diğer önemli kriter olarak çıkar karşımıza. Eğer suni deriden mamul loafer ayakkabı alırsanız, kullanım sürecinde sorun yaşama riskiniz yükselir. O sorunları şöyle sıralayabiliriz.
Suni deri yeterli yumuşaklığa ve esnekliğe sahip olmadığı için ayağınızı kesebilir, acıtabilir ve sizi rahatsız edebilir.
Ayaklarımızın özellikle taban kısımları kimyasal alımına çok açıktır. Suni malzemelerde zararlı kimyasal bulunma oranı maalesef çok yüksektir.
Suni deri hava alabilen bir malzeme olmadığı için ayakkabıların koku yapma riski yüksektir.  
Tüm bu riskleri gerçek deriden yapılmış ayakkabılar kullanarak bertaraf edebilirsiniz. Çünkü gerçek deriden yapılmış ayakkabılar, hele bir de bu işte uzman kişilerce ya da markalarca hazırlanmışsa esnek yapıları sayesinde ayağınızı rahat ettirir, kesmez veya acıtmaz. Doğal malzemeden üretildikleri için kimyasal maddelerden aridir. Ayrıca nefes alabilen bir yapıya sahip oldukları için ayaklarınızın hava almasını sağlar ve koku oluşmasını önemli ölçüde engeller.
Loafer ayakkabı bakımı nasıl yapılır?
Çok sevdiğiniz ayakkabılarınızı uzun süre yepyeni bir şekilde kullanmak istiyorsanız bakımlarına özen göstermeniz gerekir. Bununla ilgili önerilerimizi sizlere madde madde sıralamak isteriz.
Öncelikle ayakkabılarını daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, onları her gün giymek yerine arada en azından bir – iki gün süre bırakarak kullanmanız, ayakkabılarınızın formunu korumaya yardımcı olur. Gerçek deri ayakkabılar dinlenme süresinde giyildikleri sürede uğradıkları deformasyonu absorbe edebilirler.
Ayakkabılarınızı – elbette gerçek deri ise – belli aralıklarla boyamak her zaman yeni görünmelerine yardımcı olur. Ayakkabı boyalarınızı eğer ayakkabılarınızı satın aldığınız mağazalardan temin ederseniz, iyi kalitede ve ayakkabılarınıza iyi gelecek boyaları satın aldığınızdan emin olursunuz. Boyama işlemini yumuşak bir süngerle ve dairesel hareketlerle yapmanızı öneririz. Kuruduktan sonra da kuru ve yumuşak bir bez ile üzerinden geçerek daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.
Ayakkabılarınızı temizlemek istediğinizde nemli ve yumuşak bir bezle nazikçe silmenizi öneririz. Bezin çok ıslak olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer sildikten sonra ayakkabıların nemli kaldığını hissederseniz yine kuru ve yumuşak bir bezle silerek kurulayabilirsiniz. Böylece ayakkabılarınızın derisinin üzerinde leke kalmamasını da garantilemiş olursunuz.
Eğer ayakkabılarınız ıslanırsa onları bir ısıtıcının önünde kurutmamanızı öneririz. Çünkü gerçek deri yüksek ısıda çatlayabilir. En iyisi onları oda sıcaklığında kendi kendine kurumaya bırakmanız olacaktır. İç kısımlarına da kağıt koyarak nemi emmesini sağlayabilirsiniz.
Ayakkabılarınızı belli aralıklarla havalandırmak iyi gelecektir. Ancak havalandırırken yoğun güneş ışığına maruz bırakmamanızı önemle belirtmek isteriz. Çünkü yoğun güneş ışıkları ayakkabınızın hem dokusunu hem de rengini kötü etkileyebilir.
Gelelim ayakkabılarınızı nasıl saklayacağınıza. Eğer ayakkabılarınızın formunu korumasını istiyorsanız onları kendi kutusu içinde saklamanızı öneririz. Hatta edinebiliyorsanız, içerisine kalıp yerleştirerek saklamak en doğru saklama biçimidir. Eğer kalıbınız yoksa ayakkabılarınızın içine kağıt malzemeler de doldurabilirsiniz.  
Ayakkabı kokusu nasıl engellenir?
Sık giyilen ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar ve fazla ıslanan ayakkabılar koku sorunu yaratabilir. Bunun önüne geçebileceğiniz bazı yöntemleri maddeleyelim.
Gerçek deri olmayan ayakkabıları tercih etmeyin.
Ayakkabılarınızı her gün üst üste giymeyin.
Ayakkabılarınızı giyerken iç kısmına bebe pudrası uygulayın.
Koku önleyici spreyleri deneyin.
Ayakkabının içine parfüm deodorant gibi kimyasallar sıkmayın.
Ayakkabılarınızın içine doğal aromatikler olan adaçayı gibi bitkileri yerleştirerek bir ya da iki gün bekletin.