Clothing

Klasik ayakkabı ile modern adımlar!
Klasik giyim diğer tarzlara göre kombin edilmesi çok daha kolay görünür ancak belli kurallara bağlı kalınmadığında adının hakkı verilemeyeceğinden büyük tezatlığı da beraberinde getirebilir. Şık olmanın yanı sıra klasik ögeleri modernize ederek kullanmak, şimdi kulağa çok da kolay gelmedi değil mi?... Aslında klasik erkek giyiminin olmazsa olmaz kurallarını bilinirse yolun büyük kısmını katedebilmek için kocaman bir adım atılmış demektir.
Eskiler “dost başa, düşman ayağa bakar“ derlerdi, olumlu ya da olumsuz neresinden algılanırsa algılansın ayakkabının sosyal hayatta arz ettiği önemi de ispatlayan bir söz. Klasik sözü altında ezilmemek için kullandığımız ayakkabıyı çok doğru seçmemiz lazım.
Klasik ve vazgeçilmez renklerin dayanılmaz çekiciliği....
Genellikle erkek takım elbisesinin altına giyilebilen  bu ayakkabılar ne renklerde kombinlenirse daha şık olunur?
Kalitenin özellikle önemli olduğu klasik çizgilerde önceliği renklere verelim. Renkleri kullanmayı sevenler için gidilen yerin dress codu da müsait ise ayakkabının ya da takımın rengini seçmede artık katı sınırlamalar yok. Erkek ayakkabıları da zaman içinde renklenenlerden. Burada dikkat edilmesigereken ayrıntı ise renklerin doğru kullanılıp, kullanılmadığı.Siyah, lacivert, füme, açık mavi, açık gri gibi genelde erkeklerin dolaplarında sık rastlanan renkte takım elbiseleri kılavuz alarak başlayalım.
Siyah takım elbisenin altına siyah,
Lacivert renkte takımın altına siyah, lacivert ve taba rengi ayakkabı, uygun kemer
Füme rengi şık bir takım ile siyah ve koyu kahve,
Açık mavi takım elbise için modeli ister bağcıklı olsun ister düz en uygun ayakkabı renkleri siyah, kahve ve taba rengi,
Açık gri takım elbise tercihi olanlar için yine siyah, kahve ve taba renklerdaki ayakkabıları gönül rahatlığı ile uyum içinde giyilebilirler. 
Siyahın altına kahve giymek gibi hatalar en pahalı ayakkabıyı bile ucuz ve basit göstermeye yeterli olacaktır. En basit haliyle 5 renk takım elbiseniz var ise 3 renk ayakkabı ile göz dolduran, doğru kombinleri yakalamak hiç de zor olmayacaktır. Birbirinden farklı diğer renkleri de kombinlemek zevkli gözlere kalmış.
İş rugansa yürünen ip diğerlerinden daha ince ve uyumu yakalamak ise bir o kadar zordur. Rugan ayakkabı klasik erkek ayakkabıların göz kamaştırıcı şıkkıdır. Rugan ayakkabı yerine göre günlük hayatta bir davette de tabii ki kullanılabilir ancak esas yeri smokin altınadır. Smokin altına giyilebilinecek en doğru klasik ayakkabı kesinlikle özellikle bağcıklı yoksa düz rugan ayakkabıdır. Klasikleri tahtından oynatmak risklidir, yüksek moda bilgisi ister yoksa sonuç pek uyumlu olmayabilir.
Klasik ayakkabı içine giyilen çorap oturulduğunda görüldüğünden gözden kaçırılmaması önerilen ayrıntılardandır. Klasik bir erkek takım elbisesinin altına düz renkli bir çorap giymek kolay ve doğru bir seçimdir. Sofistike erkeklerin kendini tutamadığı noktada zıt, çarpıcı renkleri kullanarak tarzlarını yansıttıklarına da rastlanır. Paçası kısa, slim fit İtalyan kesimi pantolonların altına çorap giymeme alternatifi de hakkı saklı ihtimaller arasındadır.
Stiline çok güvenen , ne yaparsam dikkat çeker ve şık olurum, diyen erkekler takım elbisenin altına zaman zaman alternatif ayakkabılar da giyerler; bu hakka sahiplerdir çünkü doğru uyumu rahatlıkla yakalarlar. Zevksizlik ve stil sahibi olmak birbirinin neredeyse zıttı iki kelime ancak ikisinden biri olmak için geçilen çizgi çok ince. Modadan çok anlamayan bir erkek bu tip bir kombinasyonu deneyerek büyük risk alır sonu başarılı da olabilir, gülünç de.
Klasik ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Sadece bu modeller için değil diğer tüm ayakkabı modelleri için de sonrasında problem yaşanmaması için aynı tavsiye verilebilir; ayakkabı alırken tek bir ayağa ayakkabıyı denemek yerine ikisini de aynı anda denemeden satın alınmamalıdır. İki ayağında rahat edebiliyor olması önemlidir. Ayrıca çift denendikten sonra yakından renk, kalite uyumunun incelenmesinde fayda vardır, bazen tekler doku olarak birbirini tutmayabilir.
Klasik ayakkabının elbise ile ilgisiz renkte, yıpranmış, kirli olması ya da kalitesi düşük  bir materyal kullanılarak üretilmiş olması şıklığa gölge düşürecektir. Bu tip bir tarz tercih sebebiyse bakımsız görünmek gibi bir alternatif yoktur. Görüntü tam olarak prezenbl olmalıdır; bir yerde yapılan hata tüm dikkati üzerine çekecektir. Sonrasından kıyafetin kalitesi değil yanlışsa seçilmişse sadece ayakkabılardan söz edilecektir.
Şık ve klasik bir giyim tarzının tamamlayıcısı olan klasik ayakkabının hakiki deriden olması tam olarak doğru kombinasyondur. Aşınmış bir ayakkabıyı klasik bir takımın altına giymek özensiz bir görüntü yaratacağından hakiki deri klasik erkek ayakkabısı tercih edilmeldir. Hakiki deri öncelikle çok sağlamdır ve kolay kolay deforme olmayacaktır. Deri hem şık ve elit bir hava katacaktır, hem de ayakların sağlıklı şekilde hava almasına fırsat verecektir.
Yıpranmamış olması detayı aslında önemli olduğundan diğer ayakkabılardan daha fazla harcama yaparak kesenize göre alınabilinecek en kaliteli deri ayakkabının alınması doğru olacaktır.
Özellikle klasik ayakkabı alırken sadece ayakkabı yapıp satan, işin erbabı markalar tercih edilmelidir. Ancak işi deri olan markadan alınan ayakkabının kalitesinden, temiz işçilikten ve ustalıktan geçmiş olmasından emin olunulabilinir.
Son yıllarda altı kauçuk, lastik olan ayakkabılar klasik takımların altına giyilmeye başlansa da, klasik bir takımının herzaman tamamlayıcısı kösele tabanlı ayakkabılardır; satın alırken bu detayı aklın bir köşesinde bulunmakta fayda vardır. Anlık trendler gelir ve geçer ancak klasikler kalıcıdır.
Klasik bir görüntüye sahip olmak için giyilen tüm parçaların puzzle gibi birbirini tamamlaması gerekir. Ayakkabı tek başına yeterli değildir, tamamlayıcıları cüzdan, kemer, kartlık ve saat kayışı ve hatta çanta da kombinin birbirine uyum sağlaması gereken parçalarındandır. Eğer mümkün ise ayakkabının satın alındığı yerden diğer aksesuarları da aynı renkte ve hakiki deriden satın almak ve uyum konusunda doğabilecek çelişkilerin önünü kesecektir . Ayrıca tüm parçalar aynı mağazan alındığı zaman renk ve dokuda olabilecek  minik farklılıklar yüzünden risk alınmaz.
Klasik erkek ayakkabıları içinden renk, model ve uyum üzerine söylenebilinecekler çok, ancak bu kadarı bile kafalardaki çok sorunun cevabı olmuştur. Hakiki deri, kalitenizi konuşturan bir seçim yapmak için gerisi kişisel zevklerinize kalmış.