Clothing

Casual giyinen, stil erkeklerin ayakkabıları tercihleri nelerdir?
Çoğu erkek günlük yaşamında klasik takım elbiselerini haliyle tercih etmez. Günlük yaşam için çok uygun ve rahat değillerdir. İş ortamında ciddi toplantılar ya da gece davetleri dışında takım elbise giymeyi tercih etmeyen erkeklerin sayısı da oldukça fazladır. Tabii bu seçimi yapılan işte casual giyinilebilmesinin de etkisi büyüktür.
Klasik giyim casual ayakkabı kategorisinden çıkarıldığında haliyle kösele klasik ayakkabılar da bu kategorinin parçası olmaz. Casual ayakkabı modelleri, daha çok günlük hayatta kullanım kolaylığı sağlayan süet, hakiki deri gibi materyaller kullanılarak çeşitlendirilmiş olanlardır denilebilir. 
Spor Ayakkabı(Sneakers), boat, Loafer, Mokasen, Oxford, Brogue tipi ayakkabıların casual combinler ile birlikte giyilmesi uygun olacak, şık ve havalı erkeklerin tarzlarının bir kez daha altının çizilmesine fırsat vereceklerdir. 
Öncelikle akla gelen bu casual ayakkabı modellerini tanıyabilir, onları tamamlanabilinecek kombinlere bir göz atabiliriz.
Spor Ayakkabı(Sneakers)
Altı lastik, üzeri deri ya da farklı tekstil materyalleri kullanılarak üretilen; spor yaparken ya da günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilen hafif ayakkabılardır. Bağcıklı, bağcıksız, cırtcırtlı, lastikli pek çok farklı modelleri şık ve biraz daha spor kombinler yaratmak için ideallerdir.
Mesela blazer ceket, renkli pantolon altına spor ayakkabılar ile çok dikkat çekici kombinler yapılabilir aynı zamanda keten ceketlerle de giyilerek şık sonuçlar alınabilir. İçe spor gömlekler giyilebileceği gibi, basic bir tshirt ile de gayet cool olunabilir. Tarzını bir tık daha yüksekten konuşturmak isteyen erkekler, çeşitli renklerde mendiller ile ters köşe adından söz ettirir kıyafet ve aksesuarları bütünleyip, girdiği her ortamda ilgi odağı olabilir.
Keten gömlek ve pantolonlar özellikle yazın erkekler için serin, doğal, hava aldıran tercihlerdir. Yine sağlıklı bir diğer tercih olan özenle seçilmiş hakiki deri bir spor ayakkabı günün her türlü koşuşturmasında ortama uyum sağlayıp, hızlı hareket edebilmek için idealdir.
Boat
Adından da anlaşılacağı gibi tekne ayakkabısı olarak bilinir. Halk arasında bir markanın ismi ile anılır ancak bu aslında bir ayakkabı modelidir ve adı da boat ayakkabıdır.
Teknede giyileceeğinden altı kösele değil kaymaması için kauçuktur. Tabanları, ayağın rahat edeceği gibi esnek ve teknede iz bırakmaması için genelde beyaz renkte olurlar. Bağlı ayakkabılardır ve suya dayanıklı hakiki deriden olmaları da boat tipi ayakkabıların özellikleri arasındadır.
Loafer, Mokasen
Aynı ayakkabı olduğu söylense de bu aslında zaman içinde tasarımcıların birinin özelliğini diğerinde de kullanmasından kaynaklı benzeşmelerinden
Bu iki ayakkabının farkı;
Loafer, bağcıksız, çoğuklukla deri, altı yumuşak, topuğu olan ayakkabılardır. Mokasen de topuk yoktur, bağcıklı olabilirler ve süet, nubuk vb. materyallerden yapılırlar. Deri olmazlar ve tabanları kalındır, topukları da yoktur, taban düzdür.
Casual ve spor kıyafetlerde de erkeklerin rahat, hafif ve havalı görüntü vermesi için ideallerdir. Bu tip kombinlerde özellikle hakiki deri olanların yanında süet, nubuk olanlar çok daha hoş duracaktır. Çok çeşitli renkleri ve özellikle mokasen olanların farklı özellikte olan düz tabanları vardır. Ayrıca kısa boylu erkekler içinde bu düz ama kalın trendy tabanlar biraz boyun uzamasına yardımcı olabilir.
Oxford
Birbirine bitişik tasarımda bağcıklara sahip erkek ayakkabısıdır.
Oxford’lar casual elbiselerle en iyi uyum sağlayan ayakkabılardan biridir. Stil sahibi erkeklerin blazer ceketler, renkli takımlar, jean pantolonlar altına da giyebildiği oxford ayakkabıların süet ve altı lastik olan modellerini de çok tarz kombinlerle bütünlemek ve tüm dikkatleri üzerine toplamak mümkündür. Maskülen stil sahibi kadınların da severek tercih ettiği modellerdendir.
Ayrıca bermuda şortlar ile de çok başarılı kombinler yapılabilmektedir ancak hiç böyle bir kombin yapılmadıysa biraz dergi, internet karıştırmakta ve bu tip kombin örneklerini incelemek faydalı olabilir.
Brogue
Wing tip ayakkabı çeşitlerinin tasarımlarıyla (taban) biraz oynanılarak sporlaştırılmış halleridir.  Wing Tip ayakkabı zımbalı ayakkabı diye anılmaktadır. En basit tabir ile önünde bulunan girintili çıkıntılı şekiller kanat şekline benzeyen bir şekil olduğundan bu ismi almışlardır.
Bu ayakkabıların çıkış ülkesi İrlanda’dır. Brogue ayakkabılar, smart casual davetler için uygun bir seçim değildir. Blazerlar ile çok hoş kombinler çıkarılabilineceği gibi tek ceket pantoton/jean kombinleri için de ideallerdir. Renkli tabanlı brogue ayakkabılar, slim fit ve kısa paçaları olan bir pantolon ile şık bir kombin yaparak uyum içinde giyilebilir.
Tabanları çoğunlukla  lastik ve çeşitli renklerden tasarlanmış olanları vardır ki adeta erkeklerin kişisel zevklerini ortaya koyabilmeleri için tasarlanmışlardır.
Ne klasik ve spor giyimin kuralları ve çizgileri aslında çok bellidir. Kombinlenemeyecek parçalar özellikle klasik giyimde bir nevi bağırır. Casual giyim ise tamamen farklıdır, zevki ortaya koyar. Herkesle değişebilen, tamamen kişisel beğeni ve stil vizyonunu gösterecek olan giyim tarzıdır bu sebepten de doğru ayakkabı modelleri seçimi casual stilde çok daha önemlidir.