Clothing

Kemer; erkek giyiminin tamamlayıcı elementi
Erkeklerlerin kadınlar kadar kullanabilecekleri aksesuar seçenekleri fazla değildir. Erkeklerin kombinlerini şıklaştırdıkları ve en çok kullandıkları aksesuarları kemerleridir. Bu aksesuarların seçiminde dikkat edilmesi gereken  klasikleşmiş belli kuralların yanı sıra kişinin tarzının nasıl olduğu da çok önemlidir. Seçilen kemerin materyali, kemer tokasının detayları, rengi ya da boyu tercihlere göre şekillenebilir. Kişi kendini nasıl rahat ifade ediyorsa öyle görünerek rahat edecektir. Önemli olan kombin içindeki bütünlük ve uyumu doğru kurabilmektir.  
Erkeklerin kemer kullanılanma alışkanlıklarını genel olarak iki sebep şekillendirmektedir; biri çok basit ve hepimizin bildiği gibi pantolonun düşmesini önelemek yani işlevsel bir sebep ile kemerin bele takılması. Diğer bir sebep ise kombinlerin sihirli dokunuşu yani tamamlayıcısı olarak kullanılması.
Her iki şekilde de akılda kalması için altını çizmek gerekir ki; en önemli ayrıntı bütünlüğü ve uyumu doğru olarak sağlayabilmektir.
Kemer ve ayakkabı aynı renkte mi olmalı?
Genel olarak düşünüldüğünde bu sorunun cevabı evet olarak verilebilir. Ancak istisnai durumlarda zevke güveniliyorsa, doğru renk kombinleri kurulabiliyorsa neden olmasın tabii ki kullanılabilir.
Öncelikle erkek kombinlerinde tercih edilmesi önerilen kemer renklerine bir göz atmak gerekirse;
Siyahın altına siyah ayakkabı ve siyah kemerler; lacivertin takımın altına siyah, lacivert ve taba renklerinde ayakkabılar giyilebilir ve aynı rekte uygun kemerler bu tip komboların tamamlayıcılarıdır. Füme rengi ile siyah ve koyu kahve ayakkabı ve yine aynı renklerde kemer takılması uygun olur. Açık mavi renginde ise kullanılabilir kemer renkleri siyah, kahve ve taba rengi ve yine aynı renkte ayakkabılar; açık gri rengi takım için siyah, kahve ve taba renkleri kemerler ve ayakkabılar tercih edilmesi en uygun olabilecek, bilinen renk kombinasyonlarıdır.
Ayakkabılar ve kemerler aynı materyallerden olsa bile(mesela hakiki deri) ne yapılırsa yapılsın o kombinasyonun kurtarılamayacağı renkler uyumsuzlukları vardır.  Bu renkler birbirleri ile yanyana gelmemelidir çünkü birbirleri ile giyilmeleri tamamen uyumsuz bir görüntüyü beraberinde getirecektir. Mesela siyah takım elbiseye lacivert göze hiç hoş gelen bir kombinasyon olmayacaktır. Siyah bir takım elbise ile kahverengi kemer de birlikteliği çok kaldıramayan renklerdir.
Göbekli erkekler daha da kilolu görünmemek için göbeğin altında ya da üstünde kemer takmamaya özen göstermelidir. Göbeğin tam ortasına takılan tek parça, düz,  deri kemerler bu vücut tipine sahip erkekler için uygun olacaktır. Ayrıca çok büyük detaylı tokalar, kıyafet ile zıt renkli fazlasıyla dikkat çeken kemerler yine kilolu erkeklerin kamufle etmesi gereken göbeklerini ön plana çıkacaktır.
Özellikle erkek spor kıyafetlerinde bu klasikleşmiş ayakkabı, kemer eşleşmesi bozulabilir. Kemerin rengi pantolon ile aynı renk tonunda olup, beldeki çizgi yok edilebilir. Farklı bir renk ile vücut bölünmediğinden kişinin boyunu daha uzun gösterecektir. Daha da cessur, stil sahibi erkekler, renk seçeneklerini arttırabilir, çeşitlendirebilirler. İşin içinde kemer varsa özellikle gömlek pantolon içine sokulduğundan gömleğe uygun alternatiflerde kendini ifade etmenin çarpıcı olacağı bir görünüm sağlayacaktır.  Ancak hatırlamakta fayda var ki o renk uyumunu sağlamak yüksek moda zevki gerektirir. Moda konusuna takın takipçi olamayan erkekler renk konusunda bilgi sahibi olabilmek için bakılabilecek en doğru yeri referans alabilirler; doğayı. Doğada birbirine uyumlu olan renkler hep biraradadır, bu konuda gözlemci olmak bile “hangi renk hangi rengin tamamlayıcısıdır?” sorusunun cevabına ulaşmaya rahatlıkla yardımcı olabilir.Kemer seçenekleri arasında süet ve deri olanlar özellikle kombinlerin şık ve kaliteyi yansıtan tercihleridir. Hakiki deri sağlamlığı ve uzun ömürlülüğünden dolayı özellikle klasik renklerde avantajlıdır. Hakiki deri alınan siyah bir kemer giyim tercihi ne olursa olsun joker bir parça olarak erkeklerin dolaplarının gözde aksesuarlarından olacaktır.
Klasik giyimin vazgeçilmezi deridir. Deri kösele bir ayakkabı takım elbisenin tamamlayıcısıdır, farklı alternatifler de günümüzde kullanılmaktadır ancak adı üzerinde klasik kurallar ve kaideler değişmezler. Kalitenin adresi tüm moda akımlarında hep deri olmuştur. Takım elbise ile kalın olmayan ince kemerler elegant bir görüntü sağlayacaktır. Zaten takım elbise pantolonlarının britleri de genellikle çok kalın kemerlere uygun tasarlanmamaktadır. Sadece takım elbise kumaşları için değil de tek giyilen kumaş, keten  pantolonlar için en uygun olan kemerler hakiki deri ince kemerlerdir; yine örgü görünümlü ince kemerler de hoş duracaktır.  Farklı tokalı kombinler görüntüyü eğlenceli ve farklı hale getirebilecek ayrıntılar olacaktır. Koyu yeşil kadife bir ceket ile kahverengi bir pantolon vintage görünümlü oksitlenmiş tokası olan kahverengi bir kemerle birlikte kombinlendiğinde çok şık bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Aynı tonlarda yelekle de bu parçaları biraraya getirebilen kişi hangi ortama girilse gözleri ve ilgiliyi üzerine toplayacaktır.
Süet kemerlerle de blazer ceketlerde birlikte takıldığında muhteşem bir uyum sağlanabilir. Lacivert blazer ceket, açık mavi gömlek, krem rengi ya da beyaz bir pantolon kahverengi tokalı süet kemer ve yine kahverengi bir loafer ayakkabı da, cool, erkeksi ve uyumlu bir kombinasyona örnek olabilir.
Jean pantolonlar ile tercih sebebi olarak kalın kemerler takılabilmektedir. Diğer kumaş pantolonlardansa kesimi uygun olan jean pantolon kalın aksesuar kaldırabilir. Süet ince kemerler ise bu spor şıklığın gerçek tamamlayıcıları olabilir. Hakiki deri, süet örgü kemerler de kullanılması alternatifleri arasında kurtarıcı ve havalı parçalardır. Ayrıca hatırlatmakta fayda var ki slim fit, kısa paçalı bir jean ile de kalın kemer takılmamalıdır; bütünlükte fit parçalar kullanıp kalın bir detayı vücudun tam ortasına bırakmak hiç de hoş durmayacaktır.
Şortlar ve kapriler için de örgü ya da düz ince kemerler şeçenekler arasında yine en tarz görünümü verecek yaz için en stil yaklaşımlardandır.
Rugan kemerin olmazsa olmazı rugan ayakkabıdır. Bu seçim yeterince parlaktır ve günlük hayatta tercih edilmesi risklidir. Rugan ayakkabının genelde smokin altına giyilmesi gerektiğinden yine rugan kemer de bu kombinasyonun yüzdeyüz tamamlayıcısıdır.
Kemer, ayakkabı, cüzgan, saat kayışı; kaliteyi yansıtan, bütünlükte uyumu göz dolduran detaylardır. Kalabalıklar arasından dikkat çekmek için şimdi verdiğimiz bu ayrıntıları da düşünerek dolabımızdaki parçaları ve oluşturduğumuz kombinasyonlarımızı yeniden gözden geçirebiliriz.