Clothing

Sokağa çıkarken yanınıza almanız gereken üç şeyden biri; cüzdan!
Arapça kök ve Farsça ekin birleşmesinden oluşan „cüzdan“ kelimesi önceleri tek gözlü minik kese görünümündeydi, 50’leri takip eden yıllarda kart kullanımı insanların hayatına ufak ufak girmeye başladı.
Bilinenin aksine modacılar sadece akım yaratmak için tasarlamazlar, insan hayatını ve değişen koşulları gözlemleyerek yaşamı kolaylaştıracak gelişmeleri de değerlendirerek tasarımlarına katarlar. Bu yönüyle modanın içinde de inovasyon süreklidir ve tasarımlar da bizimle birlikte evrim geçirir.
Değişim rüzgarına uyumu hemen sağlayan modacılar cüzdanlara çoklu gözler detayları ekleyerek bugün kullanılan görünümlerine getirdiler.
Erkekler Cüzdan Alırken Nerele Dikkat Etmeli?
Erkekler cüzdan alırken iki konuya öncelik vererek seçimlerini değerlendirmeliler.
İlk dikkat etmesi gereken cüzdanların giyim ve yaşam tarzlarına uygunluğudur, ikinci dikkat edilmesi gereken ise tabii ki işlevselliğidir.
 Cüzdanım tarzımı yansıtır! 
İş hayatında ve gündelik hayatta casual ya da spor giyim tarzını tercih eden erkekler cırtcırtlı tekstil materyellerinden yapılmış olan cüzdanları seçip, satın alıp kullanabilirler. Bu seçimi yapan kişi mesela outdoor sporlarla ilgilenen, günlük hayatta çalıştığı iş yerine jean ya da kargo pantolon ile rahatlıkla gidebilen biri olabilir. Hayatı bu frekansta yaşayan bir kişinin elini attığında cebinden böyle bir aksesuar çıkmasını da kimse yadırgamaz, çünkü yaşam tarzına ve genel alışkanlıklarına uygundur.
Bu sadece yaşam tarzı ile seçimlerin tezat olmasının abesliğini anlatmak için verilebilinecek tezatlığı zihinlerde canlandırmak amacıyla kullanılandığımız örneklerden biriydi. Uzun ömürlü olması, kolay kolay deforme olmadığı gibi yanmayan ve su geçirmeyen bir materyal olan hakiki deri tabii ki her zaman ve her tarz için tercih sebebi olmalıdır. Günlük hayatında spor giyinen bir kişi kocaman dikdörtgen deri bir seçim yerine daha küçük boylarda, dikiş, farklı aksesuar gibi dokunuşlarla sporlaştırılmış ya da sade hakiki deri bir cüzdanı istediği renkte kullanabilir. Bu şekilde hem tarzını yansıtır, uzun ömürlü ve sağlam bir tercihte bulunmuş olmasının yanında hem de hakiki deri seçimi ayrıcalığı ile kalitesinden söz ettirecektir.
Önemli olan tam olarak kişinin bugün giymeyi tercih ettiği kıyafete uyum değil de ne tip ortamlarda cebinden seçtiği cüzdanın çıkarıp kullandığı, kişinin yaşayış şekli, sosyal çevresi, genel yaşam alışkanlıkları. Dress code’un smart casual olduğu bir davette takım elbisesinin cebinden cırtcırtlı spor bir cüzdan çıkaran biri, kendi hakkında önyargılar oluşmasına sebep olabilir. Prezenbl olmak bütünlük gerektirir, girilen ortamın dress codu varsa birkaç aksesuarla değil, baştan aşağıya uyulması gerektiği anlamına gelir. Çok tarzına güvenen bir erkek o dress codu kendine uyarlayabilir ancak yine de bahsettiğimiz gibi takım elbisenin cebinden çıkarılan cırtcırtlı, spor basit bir cüzdan ile değil; daha soft, stil geçişleri kullanarak cool bir hava yaratmak gözü tırmalamayacak hatta hoş ve akılda kalıcı olacaktır.
Sosyalleştiği ortamlar sebebiyle çoğunlukla takım elbise giymesi gereken kişiye tavsiye edilinebilinecek en doğru materyal hakiki deridir. Koyu renkler her zaman kurtarıcıdır; siyah ve koyu kahve tüm takımlara uyum sağlayabilir. En azından ciddi davetlerin olduğu ortamlarda ya da günlük hayatta bu iki renk seçeneği mantıklı ve ekonomik çözümler arasında olabilir.
Kumaş pantolonu günlük hayatında sık kullanan erkekler cüzdan yüzünden deforme olan özellikle arka ceplerden şikayet edebiliyorlar. Bu tip şikayetleri olanlar hakiki deri kartlık şeklindeki mini alternatifleri kullanabilir, ceplerini çok zorlamadan bu yıpranmanın önüne geçmiş olurlar. Ceket iç ceplerini de kullanmak bir çözüm alternatifi olabilir.
Cüzdanım işlevseldir! 
Sokağa her adım atıldığında aksesuar olarak saat belki takılamayabilir ancak cüzdan kesinlikle yana alınacak ve kullanılacaktır. Bu sebepten de işlevselliği diğer aksesuarlar kadar hatta belki biraz daha önemlidir. Cüzdan alırken önceki kullanım alışkanlıklarını düşünülerek yola çıkmak önemlidir. „Keşke şurası daha büyük olsa“ ya da „bu gözü de hiç kullanmadım“ denilen cüzdan bölmeleri önceden düşünülmeli, alırken incelenmeli ve kontrol edilmelidir. Kişisel kullanım alışkanlıkları zamanla değiştiğinden  markalar cüzdanları bu tip seçimleri düşünerek farklı özelliklerde tasarlamaktadır ve yenilemektedir.Kredi kartı bölme sayısı, bozuk para gözü, kağıt para koyma bölümü, kimlik&ehliyet kısmı erkek cüzdanı alırken ilk atapta akla gelen bölmeler arasında sayılabilir. Çok işlevsel bir seçim yaptım diye de içine ne varsa doldurmak hatta tıkıştırmak, formunu bozacak ve hoş görünmeyecektir. Bu şekilde cüzdan hem deforme olur, hem de içinde aranılanların kolaylıkla bulunması zorlaşır.
Satın alınan aksesuarın özellikleri incelenmeden, kişi kendi kullanım alışkanlıklarını göz önüne almadan alışveriş yaparken seçimler yapıyorsa kısa sürede ne alırsa alsın kenara atılmaya mahkum olmaktadır.
Cüzdan kıyafete mi aksesuara mı uygun olmalıdır?
İkisine de uygun olabilir ancak bu sorunun yanıtı yine çok açıktır ki; yaşam şeklinin aynası olan tarzınıza uygun olmalıdır. Zaten bu uyum beraberinde zevki oluşturacak, stiliniz ve seçimlerinize de yansıyacaktır.
Erkek giyimine genel çerçevede bakıldığında ekstra alternatif tercihler dışında kullanılan aksesuarlar; kemer, cüzdan, kartlık ve saat olarak sayılabilir. Tüm bu aksesuarların kullanıldığı kombinlerde uyum ve bütünlük çok önemlidir. Mümkünse aynı renk ve hakiki deriden olmaları, illa farklı olacak diyenlerin de seçimlerinin diğer aksesuarlarına uyum içinde olması önemlidir. Özellikle takım elbise tercihlerinde bu bütünlüğü korumak diğer tarzlardan daha da önemlidir çünkü gidilen ortam bu tip ayrıntıların dikkat edildiği bir ortamdır.
Kemer, kartlık, saat gibi aksesuarların hiçbirinin kullanılmadığı kombinlerde ayakkabının ya da kıyafetin rengi ve tarzı kılavuz alınabilir. Mesela koyu yeşil süet loafer ayakkabı, dar ve kısa paça kiremit rengi keten pantolon, keten gömlek gibi renkli tercihlerde rahatlıkla süet ya da hakiki deri kahve bir cüzdan kullanılabilir. Renklerle istenildiği gibi oynanılabilinir, tabi uyumlu olduğu sürece.
Tazınızı yansıtan, çok büyük olmayan, işlevsel, kombini kolay renkte ve hakiki deri bir erkek cüzdanı sahibi olmak ya da hediye vermek için artık hazırsınız. Doğu seçeneği rahatlıkla bulup alabilirsiniz, bereketi bol olsun...