Clothing

Erkek deri aksesuarları nasıl kombinlenir?
Büyük bir parçayı uydurmak kolaydır ancak o bütünün açıkta kalan kısımlarını görüp ona en uygun küçük bir parçayı oraya takıp bütünlüğü sağlamak asıl yetenektir. Yani stili ve moda zevkini asıl gösterecek olan aksesuarlardır.
Erkeklerin en çok kullandığı deri aksesuarlar kemer, pasaportluk, cüzdan ve kartvizitliği alırken uzun ömürlü, sağlam, kolay kolay yıpranmayan, kaliteli hakiki deri tercihleri yapmak her zaman memnuniyet ile sonuçlanır.
Deri olmayan aksesuarlara güneş gözlüğü, kravat, bileklik, saat de rahatlıkla eklenebilir ancak biz özellikle deri olanların üzerinde duracağız.
Erkek giyimine genel çerçevede bakıldığında ekstra alternatif tercihler dışında kullanılan aksesuarlar; kemer, erkek cüzdan, kartlık ve saat olarak sayılabilir. Tüm bu aksesuarların kullanıldığı kombinlerde uyum ve bütünlük çok önemlidir. Mümkünse aynı renk ve hakiki deriden olmaları, illa farklı olacak diyenlerin de seçimlerinin diğer aksesuarlarına uyum içinde olması önemlidir. Özellikle takım elbise tercihlerinde bu bütünlüğü korumak diğer tarzlardan daha da önemlidir çünkü gidilen ortam bu tip ayrıntıların dikkat edildiği bir ortamdır.
Kemer
Erkeklerin kemer kullanılanma alışkanlıklarını genel olarak iki sebep şekillendirmektedir; biri çok basit ve hepimizin bildiği gibi pantolonun düşmesini önelemek yani işlevsel bir sebep ile kemerin bele takılması. Diğer bir sebep ise kombinlerin sihirli dokunuşu yani tamamlayıcısı olarak kullanılması.
Siyahın altına siyah ayakkabı ve siyah kemerler; lacivertin takımın altına siyah, lacivert ve taba renklerinde ayakkabılar giyilebilir ve aynı rekte uygun kemerler bu tip komboların tamamlayıcılarıdır. Füme rengi ile siyah ve koyu kahve ayakkabı ve yine aynı renklerde kemer takılması uygun olur. Açık mavi renginde ise kullanılabilir kemer renkleri siyah, kahve ve taba rengi ve yine aynı renkte ayakkabılar; açık gri rengi takım için siyah, kahve ve taba renkleri kemerler ve ayakkabılar tercih edilmesi en uygun olabilecek, bilinen renk kombinasyonlarıdır.
Klasik giyimin vazgeçilmezi deridir. Deri kösele bir ayakkabı takım elbisenin tamamlayıcısıdır, farklı alternatifler de günümüzde kullanılmaktadır ancak adı üzerinde klasik kurallar ve kaideler değişmezler. Kalitenin adresi tüm moda akımlarında hep deri olmuştur. Takım elbise ile kalın olmayan ince kemerler elegant bir görüntü sağlayacaktır.
Pantolon ve gömlek arasına takılan kemer göbeği olan erkeklerde göbeğin altına ya da üstüne gelmesi hoş bir görüntü vermeyeceğinden göbeğin tam ortasından geçmelidir. Spor kombinlerde gömlek dışarı konularak kullanılabilir. Kazak pantolon giyilen spor kombinlerde gömlek üzerine giyilen kazak ya da süveter pantolonun içine sokulmadığından kemer yine çok görünmeyecektir ancak yine de en uyumlu şekilde kombin edilmelisi hoş olacaktır.
Süet kemerler blazer ceketler ya da yelek ile birlikte takıldığında muhteşem bir uyum sağlanabilir. Şortlar ve kapriler için de örgü ya da düz ince kemerler şeçenekler arasında yine en tarz görünümü verecek yaz için en stil yaklaşımlardandır.
Cüzdan
Erkek cüzdanı alırken iki konuya öncelik vererek seçimlerini değerlendirmeliler. İlk dikkat etmesi gereken cüzdanların giyim ve yaşam tarzlarına uygunluğudur, ikinci dikkat edilmesi gereken ise tabii ki cüzdanın işlevselliğidir.
Önemli olan o güne has giyim tercihine uyum değil de ne tip ortamlarda cüzdanın çıkarılıp kullanıldığı, kişinin yaşayış şekli, sosyal çevresi, alışkanlıkları.
Kumaş pantolonu günlük hayatında sık kullanan erkekler cüzdan yüzünden deforme olan ceplerden şikayet edebiliyorlar. Bu tip şikayetleri olanlar hakiki deri kartlık şeklindeki mini cüzdanları kullanabilir, ceplerini çok zorlamadan bu yıpranmanın önüne geçmiş olurlar.
Cüzdan alırken önceki kullanım alışkanlıklarını düşünülerek yola çıkmak önemlidir.Kredi kartı bölme sayısı, bozuk para gözü, kağıt para koyma bölümü, kimlik&ehliyet kısmı erkek cüzdanı alırken ilk atapta akla gelen bölmeler arasında sayılabilir. Çok işlevsel bir cüzdan seçimi yaptım diye de içine ne varsa doldurmak hoş görünmeyecektir. Bu şekilde cüzdan hem deforme olur, hem de içinde aranılanların kolaylıkla bulunması zorlaşır.
Kartvizitlik
Çeşitli ortamlarda tanışılan kişiler, karşısındakinin iletişim bilgilerini isteyip bir kenara not almazlar; kartvizit alışverişi ile bu köprüyü kurarlar. Bu sebepten Ucuz görüntü veren basit ürünler tercih etmek, karşıdaki kişiye verilmek istenen mesajı doğrudan etkileyebilir. Bu sebepten şık ve kaliteli hakiki deriden yapılmış kartlıklar tercih sebebi olamalıdır.
Mağazadan kartlık seçerken kemer, ayakkabı, cüzdan aksesuarlarının renklerinin ve materyallerinin göz önünde bulundurulması bütünlüğün etkileyiciliğini tam olarak ortaya koyacaktır.
Deri aksesuarlar alınırken nerelere dikkat edilmelidir?
Hakiki deriyi yani kaliteyi satın alınmak isteniyorsa suni ve gerçek derinin nasıl ayırt edildiğini en genel haliyle bilmek gereklidir.
Güvenilir, tanınan markalardan alışveriş yapmak gerekir. İşi deri satmak olan, bilinen firmalar suni deri satmayı tercih etmezler, ederlerse de bunu belirtirler.
Suni deri plastik gibi kokar, gerçek derinin kokusu ise çok ayırt edicidir. Bir kere o kokuyu almış olmak tanımaya yeterli olacaktır. 
Deri el ile buruşturulduğunda hemen eski haline dönmüyor iz kalıyorsa suni olma ihtimali büyükdür. 
Hakiki derinin gözenekleri vardır, bir kere dokunulduğunda tanınabilenecek özelliktedir. 
Normalde fiyatı hemen hemen aynı fiyatlarda olan bir ürünün yarı fiyatına satılması ne satın alınıyorsa alınsın kuşku ile karşılanmalıdır. Sezon sonu, ikinci el vb. bir durum yoksa durumdan emin olmakta fayda vardır. 
Kemer, ayakkabı, cüzgan, saat kayışı; kaliteyi yansıtan, bütünlükte uyumun göz dolduran detaylardır. En önemli ayrıntı bütünlüğü ve uyumu doğru olarak sağlayabilmektir. İletişimde ilk izlenim ne kadar önemliyse aksesuarlarda kaliteli ürünün sizin kalitenizi yasıtması da o kadar önemlidir.